Zaćma inaczej zwana jest kataraktą. Najczęściej dotyka osoby, które pierwszą młodość mają już za sobą, ale zdarza się, że zapadają na nią już 40-latkowie. Nieleczona i zaniedbana może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Ale za to wykryta jest wyleczalna.
Kobiety i palacze chorują częściej
Zaćma to choroba powodująca zmętnienie soczewki i zaburzenia ostrości widzenia. Soczewka mętnieje wraz z upływem lat, ale nie tylko wiek może to wywołać. Na taki uraz soczewki ma wpływ głównie jej niedostateczne nawodnienie, dlatego ważna jest higiena (przemywanie oczu solą fizjologiczną, nawilżanie za pomocą specjalnych kropli i sztucznych łez, leczenie wszelkich infekcji). Na wysuszenie gałki ocznej i soczewki ma wpływ również dym papierosowy, wystawianie oczu na działanie promieni słonecznych bez zabezpieczenia w postaci okularów z filtrami, nadużywanie alkoholu oraz nieleczone choroby tarczycy i cukrzyca. Statystyki pokazują, że również kobiety częściej zapadają na zaćmę. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, koniecznie zmieńmy tryb życia i nie wzbraniajmy się przed kontrolami lekarskimi.
Zobacz też: Seniorzy żądają wyższych emerytur. 1200 zł wystarczy?
Proste recepty na zdrowie
Zaćma przez wiele lat może się rozwijać nie powodując żadnych objawów. Dopiero w późniejszej fazie pojawia się i nasila pogorszenie wzroku, którego nie można poprawić za pomocą okularów. Zdiagnozować ją można poprzez okulistyczne badanie ostrości widzenia, poczucia światła i zmętnienia soczewki. Jeśli wykażą nieprawidłowości, to warto zdecydować się na zabieg wszczepienia nowej soczewki. Obecnie są one proste, bezpieczne i wykonywane w miejscowym znieczuleniu. Jeśli jednak wszystko z naszym wzrokiem w porządku, to nie warto rezygnować z profilaktyki - lepiej nadal używać okularów przeciwsłonecznych, brać witaminę C i E, jeść dużo zielonych warzyw oraz rzucić palenie. Na pewno nie zaszkodzi. Zwłaszcza jeśli ktoś z naszej rodziny (np. rodzice lub dziadkowie) cierpiał z powodu zaćmy. Co prawda przypadki zaćmy wrodzonej nie są zbyt częste, ale jednak się zdarzają - ta rozwija się już w życiu płodowym - i warto dbać o swoje zdrowie oraz nie uchylać się przed regularnymi badaniami okulistycznymi oraz kontrolowaniem poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail