Super Emeryt: Nie daj się żylakom

2014-08-18 4:00

Uczucie ciężkich nóg, silne swędzenie i kurcze łydek - to pierwsze objawy żylaków. Nie lekceważ ich, bo żylaki to choroba, a nie tylko defekt kosmetyczny.

Możemy mieć skłonności genetyczne do żylaków, ale często powstają one z powodu naszego stylu życia, czyli złej diety, stojącej lub siedzącej pracy, nieuprawiania sportu itd.

Zastawka na pomoc

W układzie żylnym nie ma głównej pompy (jaką w układzie tętniczym jest serce), która tłoczyłaby krew we właściwym kierunku. Żeby krew z żył popłynęła ku górze, potrzebuje wsparcia. Dają je zastawki, czyli fałdki wewnętrznej błony naczyń. Zamykają się, gdy krew płynąca w górę do serca próbuje się cofać. Gdy chodzimy i biegamy, mięśnie rytmicznie się kurczą i uciskają żyły. W ten sposób pobudzają działanie tzw. pompy mięśniowej, na którą składają się prawidłowo działające mięśnie łydki i stopy. Jeśli pompa zawodzi, odczuwamy ciężkość nóg, zmęczenie, drętwienie.

Jak powstają

Jeśli mamy słabe mięśnie, zastawki są uszkodzone i mało się ruszamy, krew zalega w żyłach. Wzrasta ciśnienie krwi, która z coraz większą siłą naciska na ściany żył. Te rozszerzają się i nie wracają do pierwotnego kształtu. Niewydolność żył pogłębia się i w miejscach nieprawidłowego ich poszerzenia tworzą się żylaki.

Zobacz też: Seniorzy żądają wyższych emerytur. 1200 zł wystarczy?

10 sposobów na żylaki

1. Unikaj długiego stania i siedzenia

Jeżeli w pracy stoisz, to przestępuj z nogi na nogę, a jeśli dużo siedzisz, często zmieniaj pozycję i nie zakładaj nogi na nogę. Dobierz odpowiednie krzesło - siedzisko nie może uciskać uda, a stopy nie mogą wisieć w powietrzu.

2. Odpoczywaj z nogami do góry

W ciągu dnia staraj się chociaż na kilka minut usiąść z wyciągniętymi nogami i stopami ułożonymi powyżej linii serca, np. opartymi o drugie krzesło.

3. Zrzuć nadwagę

Im więcej ważysz, tym trudniej o prawidłowe krążenie.

4. Rzuć palenie

Nikotyna zwęża żyły i przyspiesza ich zwapnienie.

5. Unikaj przegrzewania nóg

Wysoka temperatura sprawia, że żyły się rozszerzają.

6. Ruszaj się

Chodź codziennie na spacery, wsiadaj na rower.

7. Dbaj o dobry ubiór

Zrezygnuj z noszenia obcisłej bielizny, spodni, samonośnych pończoch i niewygodnych butów.

8. Nie dźwigaj

To sprzyja rozszerzaniu się delikatnych naczynek i tworzeniu się pajączków.

9. Zmień dietę

Mniej kalorii, błonnik, warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, otręby i czosnek - to najistotniejsze elementy twojej diety.

10. Hartuj żyły

Rano i wieczorem bierz naprzemienny prysznic: zaczynaj od ciepłej wody, potem zimna i znowu ciepła.

Rób masaże nóg - przed snem i rano, tuż po obudzeniu, masuj nogi dłonią lub miękką gąbką od palców stóp do pachwin (zawsze do serca

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły