Ozdrowieńcy oddają osocze

i

Autor: zdj. RCKiK w Lublinie

SUPER! POLSKI MEDYKAMENT dla chorych na C-19 będzie badany klinicznie

2020-05-22 14:25

Biomed-Lublin wytworzy do przeprowadzenia badań klinicznych ok. 3 tys. dawek produktu leczniczego opracowanego na bazie osocza krwi. Zawiera on immunoglobuliny (IGG), czyli przeciwciała pomagające zdrowieć chorym na COVID-19.

W piątek (22 maja) senator dr Grzegorz Czelej podkreślił, podczas specjalnej konferencji prasowej, że „jako pierwsi na świecie mamy szanse opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych i podać je jako pierwszym pacjentom w Lublinie”. Osocze krwi pobierane jest od tzw. ozdrowieńców. To osoby, które przeszły przez COVID-19 i już nie są nosicielami wirusa SARS-CoV-2. O tym, jakie wymagania trzeba spełnić, by być dawcą osocza, można przeczytać w tym miejscu. Oczy wielu zakaźników skierowane są teraz na Lublin, w miejsce w którym przeprowadzone zostaną badania kliniczne produktu, czyli na Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie. Wcześniej medykament będzie przebadany przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Lubelski szpital będzie wiodącym w tym projekcie. Uczestniczyć będą w nim „wiodące kliniki w Polsce”. Preparat zostanie testowo podany kilkuset chorym na COVID-19.

Projekt sfinansuje Agencja Badań Medycznych. Produkt leczniczy będzie gotowy do badań już trzy miesiące od otrzymania osocza. – W ramach tego projektu odbierzemy od Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa osocze pobrane od osób po przebytej chorobie, tzw. ozdrowieńców, następnie dzięki naszej technologii wyprodukujemy produkt leczniczy zawierający immunoglobuliny czyli przeciwciała wykorzystywane w leczeniu chorych na SARS-CoV-2. Zgodnie z wymaganiami prawa farmaceutycznego zanim lek będzie mógł zostać dopuszczony do obrotu musi być poddany badaniom klinicznym potwierdzającym jego skuteczność i bezpieczeństwo – wyjaśnia Marcin Piróg, prezes Biomedu Lublin. Osocze zostanie pobrane od ok. 230 osób, co ma dać około trzech tys. dawek leku. Lubelska firma jest jedyną w Polsce (i jedną z nielicznych w Europie dysponującą technologią wytwarzania immunoglobulin z osocza ozdrowieńców. Zapewnia, że po otrzymaniu odpowiedniej ilości odpowiedniego osocza krwi, wpierw zacznie wytwarzać medykament na potrzeby badań, a potem ruszy produkcją, by stworzyć zapasy na wypadek wystąpienia drugiej fali epidemii. Większość wirusologów liczy się z taką możliwością.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły