Szczepienia Covid-19

i

Autor: Shutterstock Szczepienia Covid-19

Szczepienia przeciw COVID-19: krok po kroku

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 ma zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Szczepienia przeciw COVID-19 są darmowe, dobrowolne i łatwo dostępne.

W obliczu pandemii koronawirusa rząd wprowadził Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Ma on zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Szczepienia są darmowe, dobrowolne i łatwo dostępne.

Szczepionka w dwóch dawkach

Rząd chce zaszczepić za darmo 31 mln Polaków. Cudzoziemcy z prawem pobytu podlegają szczepieniom na takich samych zasadach jak obywatele RP. Wszystkie zakupione przez Polskę szczepionki podaje się w dwóch dawkach, domięśniowo – przez zastrzyk w ramię. Druga dawka, zgodnie z zaleceniem producenta, powinna być podana 3 do 4 tygodni po pierwszym zaszczepieniu. Powtórne szczepienie należy odroczyć, jeśli po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 nastąpi reakcja anafilaktyczna oraz ciężka reakcja alergiczna, a także w przypadku zapadnięcia na chorobę zakaźną o ostrym przebiegu (z wysoką gorączką). Ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej (reakcji uczuleniowej o gwałtownym przebiegu) jest najwyższe w krótkim czasie po podaniu szczepionki, stąd też osoba zaszczepiona powinna przebywać 30 min w poczekalni placówki, gdzie odbyło się szczepienie. 

Przeciwskazania do szczepień

Szczepionka nie jest przeznaczona dla osób w wieku poniżej 16 lat oraz dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem do szczepionki na koronawirusa jest także nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Express Biedrzyckiej - Tomasz Siemoniak: Rządzie, oddaj szczepienia samorządom

Kolejność według harmonogramu

Informacje na temat szczepienia poszczególnych grup i wdrażania kolejnych etapów szczepień są sukcesywnie przekazywane przez rząd w mediach.

Etap 0 – najwcześniej (od 27 grudnia 2020 r.) szczepione przeciwko COVID-19 są służby medyczne, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy uczelni medycznych i studenci, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek czy rodzice wcześniaków. Szczepienia w okresie 0 organizują i przeprowadzają szpitale węzłowe.

Etap 1 – ten etap szczepień obejmie funkcjonariuszy DPS oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, i nauczycieli.

Etap 2 – dotyczy osób w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osób bezpośrednio zapewniających funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażonych na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. 

Etap 3 – przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Szczepienia krok po kroku:

  • Gdy znajdziesz się w danym etapie szczepień i masz numer PESEL, automatycznie zostanie ci wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni. Jeżeli nie masz numeru PESEL lub nie mogłeś poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania, kolejne wystawi ci lekarz.
  • Podczas zapisu zostaniesz poproszony o dane osobowe, dlatego miej przy sobie np. dowód osobisty. Nie będzie ci potrzebny numer e-skierowania. Po zarezerwowaniu wizyty otrzymasz SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Od razu zostaniesz umówiony na dwie wizyty – o drugiej także przypomni SMS.
  • Podczas zapisu na szczepienie zostanie ci zaproponowany punkt szczepień najbliższy twojemu miejscu zamieszkania. Listę punktów możesz sprawdzić na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.
  • Na szczepienie możesz się umówić niezależnie od pory dnia, nie musisz być na czczo.
  • Po zgłoszeniu się do punktu szczepień nastąpi kwalifikacja przez lekarza, a następnie wykonanie szczepienia oraz obserwacja. Proces ten zostanie powtórzony po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Sonda
Czy uważasz, że obecne obostrzenia w związku z COVID-19 są wystarczające?

Jak umówić wizytę?

Na szczepienie można umówić się poprzez Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień. W Polsce będzie działać 6027 punktów medycznych, w których będzie się można zaszczepić. Można też zadzwonić pod 989 – to numer bezpłatnej całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień. Osoby dzwoniące z zagranicy lub abonenci operatorów nieobsługujących numerów specjalnych wybrać powinni numer: (22) 62 62 989.

CZYTAJ TAKŻE: Seniorze! Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o szczepionce przeciw koronawirusowi

WAŻNE! Skierowanie na szczepienie może wydać każdy lekarz z dostępem do aplikacji gabinet.gov.pl, niezależnie od tego, czy posiada umowę z NFZ, czy nie.

Gdzie się zaszczepimy?

  • w przychodniach (POZ),
  • w szpitalach,
  • w szpitalach rezerwowych,
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Bez obostrzeń

Zaszczepiony pacjent otrzyma zaświadczenie, które pozwoli na uniknięcie części obostrzeń. Osoby zaszczepione będą mogły np. bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich, a w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie będą podlegały kwarantannie.

WAŻNE! Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień, a pacjent otrzyma też zaświadczenie umożliwiające korzystanie z ułatwień.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły