Może wywoływać wiele nowotworów
Do tej pory poznano ponad 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Prawdopodobnie jest ich dużo więcej, bo badania nad nimi wciąż trwają. Są wśród nich i te nisko-, i te wysokoonkogenne. Do tych pierwszych należą m. in. typy wywołujące brodawki narządów moczowo-płciowych, tzw. kłykciny kończyste, do tych drugich te, zwłaszcza typy 16 i 18, które mogą być przyczyną wielu nowotworów złośliwych.
Bo HPV, najczęściej kojarzony z rakiem szyjki macicy, może być przyczyną takich nowotworów jak rak sromu, odbytu, u mężczyzn prącia, zaś u obu płci gardła czy krtani. Wirus ten został uznany za jeden z najczęstszych czynników zakaźnych o właściwościach onkogennych, czyli zdolnych do transformacji nowotworowej komórek i wywoływania raka.
Narażony jest każdy
Powszechność wirusa sprawia, że każdy może być narażony na zakażenie nim, niezależnie od płci i wieku. Szacuje się, że ok. 80 proc. populacji doświadczy w swoim życiu kontaktu z wirusem HPV. Nowotwory powodowane przez HPV są odpowiedzialne za ok. 5 proc. nowodiagnozowanych nowotworów na świecie.
W Polsce od roku dostępne są bezpłatne szczepienia przeciwko HPV, zalecane , ale nieobowiązkowe. Uzupełniają one program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży, właśnie o szczepienie chroniące przed chorobami wywołanymi przez wirusa HPV. W ramach tego programu od czerwca 2023 roku mogą być szczepione nastolatki, dziewczynki i chłopcy, w wieku 12 – 13 lat (tj. po ukończeniu 11, a przed ukończeniem 14. roku życia). Jednak dane wskazują, że do tej pory skorzystało z tych szczepień zaledwie ok. 20 proc. docelowej populacji. Tak niska wyszczepialność wynika przede wszystkim z niewystarczającej wiedzy na temat wirusa, co pokazują wyniki badania „Polki i Polacy a szczepienia przeciwko HPV. Wiedza, postawy, praktyki”, przeprowadzonego przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Ośrodek Badań Socjomedycznych.
Niby wiedzą, ale nie wiedzą
- Co prawda dość wysoki odsetek badanych, bo ok. 75 proc. ankietowanych deklaruje, że słyszały o HPV, jednak dopytani o bardziej szczegółowe informacje, np. o drogi zakażenia, w większości nie potrafią ich wskazać. Co druga osoba zadeklarowała, że słyszała o szczepieniu przeciw HPV. Niemniej nawet w tej grupie wiedza na temat chorób, którym można zapobiec dzięki szczepieniu przeciw HPV, jest bardzo mała – mówi prof. UW, Tomasz Sobierajski.
W przeprowadzonym badaniu tylko co 4-y respondent wskazał, że chciałby się zaszczepić przeciwko HPV, a co 5-a osoba, że nie chciałaby. Najczęstszymi powodami , dlaczego nie, jest brak wystarczającej wiedzy na temat szczepienia (29 proc.), brak wystarczającej wiedzy na temat HPV (25 proc.), obawy związane z niepożądanymi odczynami po szczepieniu (21 proc.)
Zadanie edukacyjne
- Badania wskazują, że stoimy przed bardzo dużym, wymagającym, rozłożonym na lata edukacyjnym zadaniem, którego filarem będzie nie tylko zwiększenie wiedzy Polek i Polaków na temat HPV i możliwych dróg zakażenia, szczepień przeciw HPV i chorób nowotworowych, którym można zapobiec dzięki szczepieniu, ale także przyzwyczajenie Polek i Polaków do myśli, że szczepienie przeciw HPV to nie tylko szczepienie pediatryczna, a dotyczy ono, zgodnie z najnowszymi rekomendacjami, wszystkich dorosłych osób – podkreśla prof. Sobierajski.