Zacznijmy od tego, o czym się nie mówi, że nie ma 100-procentowej pewności, że taką szczepionkę uda się opracować. Skąd ta wątpliwość? A choćby stąd, że od kilkudziesięciu lat wirus HIV/AIDS (human immunodeficiency virus - ludzki wirus upośledzenia odporności) trzebi ludzkość, a prace nad uzyskaniem szczepionki dalej są w toku. Wg danych aids.gov.pl w 2018 r. wirus zabił w świecie 770 tys. osób (od początku epidemii – 32 mln), a zarażonych było 37,9 mln. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że każdego dnia wirusem HIV zaraża się 6,8 tys. osób, a 5,7 tys. umiera wskutek zakażenia. Można te dane porównać z rozmiarami epidemii C-19. I wróćmy do szczepionki na COVID-19. Poprosiliśmy o opinię epidemiologa prof. dr. hab. Włodzimierza Guta.
„Super Express”: Gdy zostaną opracowane szczepionki na SARS-CoV-2/COVID-19, to będą one obowiązkowe, czy dobrowolne?
Włodzimierz Gut: Szczepienia obowiązkowe w Polsce dotyczą osób do ukończenia 18. roku życia. Tym samym wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19 wymagałoby istotnej zmiany prawa. Najprawdopodobniej będzie to więc szczepienie zalecane, co łączyć się będzie się z koniecznością pokrycia kosztów szczepionki.
Czy zaszczepieni w tym sezonie przeciw grypie są/mogą w jakimś stopniu być uodpornieni na C-19 od tych, którzy się nie szczepili przeciwko grypie?
Niestety, każda szczepionka jest dedykowana dla konkretnego patogenu i zaszczepienie przeciwko grypie nie ma wpływu na procesy zakażenia SARS2-CoV-2.
Czy obecna sytuacja może spowodować, że zainteresowanie dobrowolnymi szczepieniami przeciw grypie wzrośnie z tych 4 procent obecnie, do jakiego poziomu?
Tego nie wiemy. Najczęściej pojawienie się wzrostu zachorowań na konkretną chorobę zwalczaną szczepieniami ma korzystny wpływ na poprawę wyszczepialności dla danego patogenu, ale w minimalny sposób zmienia nastawienie do innych szczepionek.
Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.
Polecany artykuł: