Od początku pandemii naukowcy przestrzegali, że jedynym skutecznym mechanizmem na zahamowanie pandemii jest zakrywanie ust i nosa przez wszystkich obywateli. Maseczki, z których korzystamy powinny być regularnie pranie, a jeżeli wybieramy te jednorazowe to nie powinny być one noszone dłużej niż kilkadziesiąt minut.
Czytaj też: PROMOCJE na Black Friday w Rossmannie. MARKOWE perfumy 140 złotych TANIEJ! To mega HIT
Dla wielu osób maseczki jednorazowe są wygodniejsze od tych wielokrotnego użytku. Są cieńsze i lżejsze. Niestety, sprawiły one, że pojawił się nowy problem jakim są ogromnie ilości śmieci. Sytuacja ta zmusiła naukowców do nowych badań.
Jak informuje medonet.pl. WHO rekomenduje wyrzucanie maseczki jednorazowej po każdym jej użyciu. Nie zawsze jednak tak było. Wiosną Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na awaryjną dezynfekcję maseczek jednorazowych N95 używanych przez pracowników służb medycznych.
Sprawdź również: MEGA promocje na kosmetyki z okazji Black Friday. KULTOWY podkład kupisz ponad 50 proc. taniej
Organizacja Adios Corona, której członkiem jest m.in. francuski mikrobiolog Denis Corpet przekonuje, że również w warunkach domowych można taką dezynfekcję przeprowadzić. Naukowcy zalecają by użytą maseczkę pozostawić w papierowej kopiecie na siedmiodniową kwarantannę, " kilka badań naukowych pokazuje, że prawie wszystkie wirusy występujące na maseczce są 'martwe' po siedmiu dniach" - przekonuje Corpet. Innym sposobem może być umieszczenie maseczki w piekarniku w temperaturze 70-75 stopni. Pozwoli to pozbyć się z niej wirusów bez uszkodzenia maseczki. Pamiętajmy jednak, że nawet taki sposób dezynfekcji nie sprawi, że maseczka będzie wieczna, możemy z niej korzystać maksymalnie kilka razy.
Źródło: medonet.pl