Pieniądze znalezione w autobusie

i

Autor: PhotoMIX-Company/Pixabay/CC0

Szpitale maja wiele problemów. Powód: ochrona zdrowia kosztuje!

2021-10-09 13:58

Mamy tak niewielu lekarzy (2,4 na 1000 mieszkańców), że plasuje nas to w ogonie takiej statystyki w Unii Europejskiej. Powszechnie wydaje się, że jest to jeśli nie najważniejszy, to jeden z głównych problemów systemu ochrony zdrowia w Polsce. Okazuje się, że to nie jest jednak zasadniczy problem wpływający na funkcjonowanie systemu.

Z badania internetowego przeprowadzonego wśród dyrektorów szpitali przez portal rynekzdrowia.pl  wynika, że niedobory kadrowe w naszym szpitalnictwie, to problem numer siedem! Braki kadrowe uznało za problem numer jeden tylko/aż 40 proc. respondowanych dyrektorów. Najczęściej, jako na zasadniczy problem, wskazywano (89 proc.) na wzrost cen w czasie epidemii SARS-CoV-2/COVID-19 środków do dezynfekcji i ochrony osobistej. Dla 69 proc. badanych głównym problemem było – podaje rynekzdrowia.pl - „niewykonania świadczeń wynikających z kontraktu z NFZ”. Nieznacznie mniejszym problemem dla kierujących szpitalami (64 proc.) była „duża presja płacowa ze strony pracowników”, czyli żądania podwyżek wysuwane przez personel. Kto wie, że główny powód (wzrost cen środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej) nie przybrałby jeszcze większych wymiarów, gdyby nie pomoc zewnętrzna. W ankiecie 83 proc. dyrektorów zaznaczyło, że korzystało z takiego wsparcia.

„Badanie potwierdziło, że epidemia COVID-19 obnażyła wszystkie bolączki naszego szpitalnictwa. Niedoszacowanie procedur, rosnące koszty materiałów, potęgujące się z roku na rok deficyty kadrowe (dotyczą zarówno lekarzy, jak i personelu pomocniczego), wreszcie presja płacowa” – sumuje raport Wojciech Kuta, naczelny „Rynku Zdrowia”. Raport „Zachowania i postawy podmiotów leczniczych wobec usług outsourcingowych”, choć przygotowany na podstawie badania, w którym uczestniczyło 58 dyrektorów szpitali, wydaje się wiarygodny dla określenia tego, co najbardziej przeszkadza im w prowadzeniu statutowej działalności.

Raport „Rynku Zdrowia” był sporządzony na podstawie badania internetowego przeprowadzonego od czerwca do sierpnia. Wszystkie wymienione (i pominięte w tej informacji) problemy miały wpływ na funkcjonowanie lecznictwa zamkniętego w czasie pandemii SARS-CoV-2/COVID-19. Autorzy innego, szerszego w treści i wnioskach raportu „Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie...” przygotowanego pod auspicjami Instytutu Jagiellońskiego (wkrótce zostanie upubliczniony) stwierdzają, że pandemia COVID-19 uwidoczniła w sposób dramatyczny niewydolność szpitalnego lecznictwa zamkniętego w obliczu kryzysu jakim jest epidemia. I wyliczają takie oto problemy (wśród nich są i takie, na które wskazywali ankietowani przez „Rynek Zdrowia):

▪ brak wystarczającej liczby miejsc w szpitalach dla pacjentów zarówno tzw. covidowych, jak i cierpiących na inne choroby;

▪ brak wystarczającej ilości sprzętu medycznego, w tym respiratorów;

▪ brak wystarczającej ilości tlenu lub przeciążenie instalacji gazów medycznych mogące skutkować ich uszkodzeniem;

▪ niewystarczająca liczba stanowisk intensywnej terapii;

braki kadrowe, w tym niewystarczająca liczba personelu zdolnego do leczenia najciężej chorych;

▪ braki w wyszkoleniu kadry (np. w zakresie obsługi respiratorów);

▪ braki wystarczającej ilości środków ochrony osobistej, tj. maseczek, kombinezonów;

▪ przepełnienie szpitali;

▪ nieprzyjmowanie pacjentów do szpitala;

▪ nieprzystająca do sytuacji wyjątkowej organizacja pracy personelu;

brak koordynacji;

niewłaściwe finansowanie świadczeń.

W Polsce mamy ok. 950 szpitali. Około, bo ich liczba zmniejsza się. To o 100 więcej niż było w 2010 r. Zdaniem marszałka Senatu, kardiologa prof. Tomasza Grodzkiego winno ich być maksimum 130. Lecznictwo zamknięte kosztuje. Analizując badania „Rynku Zdrowia” można stwierdzić, że u podstawy każdego z problemów trapiących dyrektorów szpitali leżą, a jakże, pieniądze. Możliwe, że zredukowanie bazy szpitalnej poprawiłoby finanse szpitali. Czy poprawiłoby dostępność pacjentów do świadczeń medycznych? Tu eksperci przedstawiają różne opinie. To już jest jednak temat na inny materiał.

Sonda
Jak oceniasz polską służbę zdrowia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły