Osteoporoza

i

Autor: Getty Images Nazywana jest zrzeszotnieniem kości, w wyniku którego dochodzi do zaniku tkanki kostnej. W rezultacie zwiększa się ryzyko złamań, m.in. kręgów czy bliższego końca kości udowej. Wyróżnia się różne typy osteoporozy: pomenopauzalną, starczą oraz wtórną. Wczesne objawy choroby mogą być niezauważalne, niemniej o jej zaawansowaniu mogą świadczą złamania spowodowane między innymi niewielkim urazem.

Ta choroba prowadzi do niepełnosprawności. Nie lekceważ osteoporozy!

2021-05-21 9:02

W Polsce, w populacji po 50. roku życia choruje na nią aż 2,1 mln osób. To dolegliwość prowadząca do niepełnosprawności, szeregu komplikacji i chorób wtórnych, a także zwiększająca ryzyko śmierci.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2019 roku, rocznie dochodzi do 120 tys. złamań, których przyczyną jest osteoporoza. Najpoważniejsze z nich, liczące 35 tys. przypadków, to złamania szyjki kości udowej, w wyniku których blisko 30 proc. pacjentów nie przeżywa pierwszego roku od zdarzenia. Dlatego osteoporoza wymaga szybkiej diagnostyki i wdrożenia skutecznego leczenia.

Za darmo lub taniej

W leczeniu osteoporozy często stosuje się bisfosfoniany, ale wykazują one sporo działań niepożądanych. Ministerstwo Zdrowia, dostrzegając potrzebę poprawy jej leczenia, podtrzymało decyzję o refundacji nowoczesnej terapii w formie podskórnego zastrzyku (denosumab). Ten zmniejsza o ok. 70 proc. ryzyko złamań kręgów, o ok. 40 proc. ryzyko złamania kości szyjki udowej, o ok. 20 proc. ryzyko innych złamań osteoporotycznych.

Lek jest bezpłatny dla pacjentów od 75 roku życia i z 30 proc. odpłatnością dla pacjentów od 60 roku życia. Od 1 maja br. została dodatkowo obniżona jego cena, dlatego więcej pacjentów, także z innych grup wiekowych, będzie mogło z niego skorzystać.

ZOBACZ: Rząd zdecydował o dodatkach dla emerytów

Wiemy, kto zastąpi Andrzeja Piasecznego w "The Voice Senior". Będziecie w szoku! To królowa polskiej sceny

Osteoporozę można leczyć nowocześnie

- W zapobieganiu i leczeniu osteoporozy ważny jest wapń i wit. D3, ale to nie wystarczy – mówi reumatolog, dr Maria Rell-Bakalarska ze Specjalistycznego Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus.- Ważne są różne leki, które zmniejszają ryzyko złamań i oczywiście poprawiają wynik densytometrii, czyli badania, które ocenia gęstość kości. W Polsce dostępne są różne leki, w tym skuteczny, nowoczesny preparat, bardzo wygodny dla pacjentów – to podskórny zastrzyk, który podaje się raz na pół roku. To ważne dla każdego chorego na osteoporozę, ale szczególnie dla osób starszych, przyjmujących z różnych przyczyn wiele leków. Znaczenie może mieć również fakt obniżenia ceny preparatu dla tych, którzy nie mają refundacji. Dla osób powyżej 75 r.ż. lek jest bezpłatny, 60-latkowie dopłacą 30 proc. To chorzy, u których mimo wcześniejszego leczenia wystąpiło złamanie lub nie mogą przyjmować leków doustnych. I jeszcze jedno: ważne, by leczenia osteoporozy nie przerywać bez porozumienia z lekarzem.

ZOBACZ: Niepokojące dane! Za mało seniorów przyjęło szczepionkę przeciw COVID-19

Sonda
Czy emeryci w Polsce mają godne świadczenia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły