Malaria

i

Autor: pixabay.com

Ta szczepionka może uratować ponad 100 tys. dziecięcych istnień!

2021-10-07 16:41

To Mosquirix, pierwsza w świecie szczepionka antymalaryczna. Na razie tylko dla dzieci do 5. roku życia. Bez niej co roku malaria uśmierca, tylko w Afryce, ok. 260 tys. dzieci. Wskazana przez WHO i dopuszczona do użytku m.in. przez Europejską Agencję Leków (EMA) ma tylko/aż 40 proc. skuteczność w ochronie przed zachorowaniem. Chroni przed pasożytami wywołującymi malarię przez kilka lat. To milowy krok w walce z chorobą. Wiele trzeba jeszcze kroków, by malaria przestała być globalną i śmiertelnie groźną chorobą.

Opracował ją koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline przy wydatnym wsparciu miliardera Billa Gatesa. Twórca systemu Windows i jego fundacje od kilkunastu lat zabiegał o opracowanie antymalarycznej szczepionki. Podaje się ją w 4 dawkach. Jest stosunkowo niedroga (niekoniecznie na warunki państw III i IV świata). Dawka kosztuje ok. 5 USD. To nie jest jednak szczepionka pokroju przeciw polio i ospie, które dają prawie pełną ochronę do końca życia. Mosquirix zapewnia tylko częściową ochronę przed malarią, a jej skuteczność zmniejsza się w ciągu kilku lat. Dane z badań klinicznych przeprowadzonych w 7 krajach Afryki wykazały, że u dzieci w wieku 17 miesięcy do 5 lat daje do 50 proc. ochrony. U dzieci w wieku ok. 3 miesięcy skuteczność wynosi do 30 proc.

Zobacz koniecznie: Tak Polacy uratowali 3-letnich uchodźców! Bohaterska akcja przy granicy [GALERIA]

Szczepionka na malarię dla dzieci

Szczepionka działa przeciwko najbardziej śmiercionośnemu pasożytowi malarii – P. falciparum – najbardziej rozpowszechnionemu w Afryce. Jej badania kliniczne trwały 4 lata. W tym czasie okazało się, że Mosquirix zapobiegł ok. 40 proc. przypadków malarii wśród dzieci, które otrzymały cztery dawki. – To historyczny moment. Długo oczekiwana szczepionka przeciwko malarii dla dzieci jest przełomem dla nauki, zdrowia dzieci i kontroli malarii. Stosowanie tej szczepionki, w uzupełnieniu do istniejących narzędzi do zapobiegania malarii, może uratować dziesiątki tysięcy młodych istnień każdego roku –zakomunikował dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dzieci 5-letnie i młodsze są najbardziej narażone na malarię, odpowiadając za 274 tys. lub 67 proc. zgonów malarycznych na świecie, w 2019 r.

Dotychczas jedyną ochroną przed 5 gatunkami malarycznych (samic) komarów roznoszących pierwotniaka zarodźca sierpowego (Plasmodium falciparum) była profilaktyka sprowadzająca się w skrócie do jednego: nie dać się pokłóć przez komary malaryczne. Gdy już doszło do choroby skuteczność terapii zależy od wielu czynników. Często jednak bezskutecznej, czyli prowadzącej do śmierci. Mosquirix zmienia przebieg wojny z malarią. Szczepionka GSK została zaprojektowana tak, aby działała w momencie, gdy pasożyt dostanie się do ludzkiego krwiobiegu po ukąszeniu komara. Stymulując odpowiedź immunologiczną, może zapobiec namnażaniu się pasożyta w wątrobie. Bez tej reakcji pasożyt ponownie dostaje się do krwiobiegu i infekuje czerwone krwinki, co prowadzi do gorączki, bólów ciała, a czasem śmierci.

W 2019 r. w całym świecie zgłoszono 229 mln przypadków malarii, a liczbę zgonów oszacowano na 409 tys. To i tak wielki postęp, bo jeszcze kilkanaście lat wstecz malaria zabijała rocznie ok. miliona osób. W toczących się zmaganiach z malarią, których potencjał niewątpliwie zwiększa pierwsza szczepionka, osiągnięto znaczące sukcesy w kierunku „zero malarii”. Kraje, które osiągną co najmniej trzy kolejne lata z zerową liczbą rodzimych przypadków, mogą ubiegać się w WHO o certyfikację eliminacji malarii. Dyrektor generalny WHO certyfikował 11 krajów jako wolne od malarii w ciągu ostatnich dwóch dekad. Są to: Zjednoczone Emiraty Arabskie w 2007 r., Maroko i Turkmenistan w 2010 r., Armenia w 2011 r., Kirgistan i Sri Lanka w 2016 r., Uzbekistan i Paragwaj w 2018 r., Algieria i Argentyna w 2019 r. oraz Salwador w 2021 r.

 

Sonda
Przyjąłbyś trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 gdybyś miał taką możliwość?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły