rok 2021

i

Autor: pixabay.com

Tak minął 2. rok covidowy. Od szczepień medyków po szczepienia obowiązkowe

2022-01-01 11:57

Z początkiem 2021 r. nadzieja, że epidemia SARS-CoV-2/COVID-19 wkrótce przejdzie do historii za sprawą szczepionek przeciwcovidowych. Z początkiem 2022 r. nadzieja, że epidemia… Stop. Pożyjemy, zobaczymy. Teraz przedstawiamy skrócone covidowe kalendarium roku minionego (wg PAP), opatrzone subiektywnymi komentarzami. Przypomnijmy sobie, co wydarzyło się w drugim roku covidowym.

STYCZEŃ

12.01. Liczba zaszczepionych przeciw COVID-19 przekroczyła 250 tys. osób. Było wśród nich nieco tzw. celebrytów. Larum było na całą Polskę. Aktorom-medykom lud w końcu darował, że wpakował się bez kolejki do szczepień.

LUTY

27.02. Wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Od tego dnia nie można stosować do tego celu szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Ci, którzy ich używali i chwycili wirusa, przekonali się że te „środki ochrony indywidualnej” są nieskuteczne. Osoby, które się nie zaraziły, prezentowały odmienny pogląd i żal było im rozstawać się z przyłbicami.

MARZEC

8.03. NFZ zalecił ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Wycofano się z tego od 4 maja. A przez kilka lat będziemy zbierać owoce tej decyzji. Słodkie nie będą.

16.03. Zmieniły się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz pierwszego kontaktu nie może od tego czasu, poza kilkoma sytuacjami, narzucić wizyty w formie teleporady. Na całe szczęście prywatna wizyta u lekarza zachowała się w klasycznej formie.

20.03. Odwołano w Polsce stan zagrożenia epidemicznego i wprowadzono stan epidemii. Dla wielu obywateli w tym dniu niewiele się zmieniło.

27.03. Pozamykano m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, a także przedszkola i żłobki. Rząd prosił, prof. Simon również, by zbliżające się święta wielkanocne spędzić w gronie swoich domowników. Naród chciał pewnie posłuchać tych próśb, ale nie podołał.

Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje przyszłość dla PiS

KWIECIEŃ

1.04. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, która umożliwiła rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19. Potem doprecyzowano, że kwalifikować będą mogli, oprócz lekarzy, również m.in. dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne. Rząd nie zakwalifikował do tej grupy lekarzy weterynarii ani magistrów farmacji. Nie wiadomo dlaczego mieliby mieć mniejsze kwalifikacje od higienistek.

14.04. Rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia, ale pozwolił otworzyć żłobki i przedszkola. Wówczas dzieci nie przenosiły wirusa, jak dorośli i covid zasadniczo ich nie dotykał. Dzieci, a nie dorosłych.

MAJ

9.05. Był to ostatni dzień w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19, gdy do rejestrujących dołączyły kolejne roczniki - osoby w wieku od 18 do 21 lat, które w pierwszym kwartale tego roku nie zadeklarowały woli zaszczepienia się. Jeśli to zrobiły, możliwość taką otrzymały od 4 maja. Wtedy rząd nie wiedział, że później do szczepienia będzie zachęcał… hulajnogami, w loterii. Z miernym skutkiem.

10.05. Minister zdrowia powołał zespół do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2. Jednym z jego zadań jest monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie wariantów wirusa SARS-CoV-2. Jasne, lepiej później niż wcale.

14.05. Liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła 15 mln. Nadal za mało. A dla innych (w mniejszości) stanowczo za dużo.

17.05. Ruszyła rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Dzieci jednak przenoszą wirusa, jak dorośli i jak oni mogą wylądować w szpitalu. Koniec dziecięco-młodzieńczej beztroski.

CZERWIEC

1.06. Można pobierać Unijne Certyfikaty COVID, które ułatwiają „bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej”. Doktor Bartosz Fiałek stwierdził, że to najlepszy prezent na Dzień Dziecka. Doktor jest młody i jeszcze nie uświadomił sobie, że dzieci wolą zgoła inne prezenty.

2.06. Minister zdrowia zapowiedział, że do każdego wprowadzonego dotąd limitu nie są wliczane osoby zaszczepione. Przekazał wówczas, że od 6 czerwca przywrócona będzie możliwość organizowania targów, konferencji, wystaw. Będą mogły być otwarte sale zabaw, zwiększony będzie też limit imprez i zgromadzeń. Chwila oddechu. Wiadomo, wakacje. A potem...

7.06. Wystawiono e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat. Jednodawkowa szczepionka cieszy się wśród młodych największym wzięciem. Nie dlatego, że jest najlepsza, ale najszybciej daje dostęp „do bezpiecznego przemieszczania się..”.

LIPIEC

1.07. Wprowadzono możliwość przyjmowania drugiej dawki szczepienia przeciw COVID-19 w dowolnej placówce, niezależnie od tego, gdzie podano pierwszą dawkę. W szczepieniach widać, że podaż jest większa od popytu.

13.07. Możliwość kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-1 otrzymali studenci V roku kierunku lekarsko-dentystycznego, jak również absolwenci studiów na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym oraz studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Ciąg dalszy akcji „wszystkie ręce na pokład”. Pospolite ruszenie już w historii wiele razy przerabialiśmy.

SIERPIEŃ

11.08. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 r. 7 proc. - w 2024 r. Wprowadzono przepisy o karaniu osób naruszających nietykalność personelu punktów szczepień przeciw COVID-19. Pożyjemy, zobaczymy, czy będzie lepiej.

WRZESIEŃ

30.09. W życie weszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczącego obostrzeń covidowych. Wprowadzono m.in. regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID. Przyda się tym, którzy zaplanowali zagraniczne wakacje poza sezonem.

PAŹDZIERNIK

15.10. Wydłużono okres kwalifikacji do programu rehabilitacji po przebyciu COVID-19 o kolejne 6 miesięcy, do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby. To akurat ocenić należy jako bardzo dobre posunięcie, oby tylko nie kosztem rehabilitacji pacjentów niecovidowych.

23.10. Możliwość uzyskania przez osoby, które rozpoczęły szczepienia poza Polską, a II dawkę przyjęły w naszym kraju unijnego zaświadczenie COVID-19. Bez większego znaczenia dla realizacji programu „wyszczepienia” Polaków.

29.10. Lekarze prywatni, którzy nie mają podpisanej umowy z NFZ, uzyskali możliwość kierowania swoich pacjentów na bezpłatne testy w kierunku wykrycia SARS-CoV-2. Wzmacniania pospolitego ruszenia ciąg dalszy.

31.10. Wprowadzono m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa na terenie m.in. szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi), chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem. Rzadko postanawiali inaczej.

LISTOPAD

2.11. Początek szczepień dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 18 lat i są w pełni zaszczepione. A miały szczepionki „zabezpieczać” przez co najmniej rok. Deliberuje się nad tym, kiedy będzie konieczna IV dawka.

9.11. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, zakładającą utworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, które z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) trafią do szpitala. Zważywszy, że posłowie są zapracowani, to i tak należy dziękować Bogu, że udało się im skończyć prace w 2021 r.

GRUDZIEŃ

1.12. Nowe obostrzenia epidemiczne. 50 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione m.in. w hotelach, restauracjach, kościołach, obiektach sportowych, kinach i teatrach. Osoby podróżujące z krajów spoza strefy Schengen objęto kwarantanną wydłużoną do 14 dni, z której zwalnia test PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy. Zmniejszono limit osób - z 500 do 250 - na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Tak, tzw. plenerowe sylwestry pewnie pokazały, że organizatorzy, oczywiście i a jakże, sumiennie wykonywali rządowe polecania.

14.12. W komisji sejmowej pierwsze czytanie projektu ustawy, na mocy której zaistniałaby możliwość żądania przez pracodawcę okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19. Jeszcze rząd nie wycofał się ze wcześniejszej obietnicy o dobrowolnych szczepieniach.

15.12. Nowe obostrzenia epidemiczne - ograniczenie m.in. limitu osób - z 50 do 30 proc. (w limitach nie uwzględnia się zaszczepionych) - w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych. Zakaz działania dyskotek, klubów nocnych, spożywania posiłków w kinach. Obowiązek poddania się testowi dla zaszczepionych przeciw COVID-19 osób mieszkających z chorym, który ma pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 oraz dla osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Władza przyznaje, że zaszczepiony też może się zarazić.

16.12. Katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu omikron koronawirusa w Polsce. Za kilka dni znany epidemiolog wywieszczy, że wkrótce do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych Omikronem. Ten medyk lubi pocieszyć naród. Szkoda, że nie wie, iż w szpitalach mamy w sumie circa 180 tys. łóżek.

16.12. Rozpoczęło się szczepienie dzieci od 5 do 11 lat przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej. Druga dawka szczepionki będzie podawana po 21 dniach. O kwalifikacji do szczepienia dzieci każdorazowo decyduje lekarz. A mogłaby higienistka – komentowali złośliwi.

17.12. Sejm uchwalił nowelizację ustawy ustanawiającej fundusz kompensacyjny. 100 tys. zł maksymalnego odszkodowania. Ciekawe, kiedy zacznie działać.

23.12. Opublikowano projekt rozporządzenia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19. O tym przed rokiem premier nie wspominał. Sytuacja epidemiczna jest zmienna jak pogoda w górach. Zatem nie należy dziwić się, gdyby coraz więcej było zaszczepionych obowiązkowo, coraz mniej – dobrowolnie. Tak samo, jak zaskoczeniem nie powinno być, że szczepienia przeciwcovidowe będą obowiązkowe. I tym optymistycznym akcentem kończymy covidowe kalendarium. Dobrego i zdrowego roku 2023!

Sonda
Czy nowy rok będzie lepszy do poprzedniego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły