Zanim NFZ zrezygnował z finansowania prostych zabiegów chirurgicznych, Zespół Przychodni Specjalistycznych leczył ponad 1500 pacjentów z takimi schorzeniami rocznie. Przyjmowani byli zarówno dorośli, jak i dzieci. Zabiegi dotyczyły najczęściej usuwania zaćmy, żylaków, artroskopii stawu kolanowego oraz plastyki przegrody nosowej. ZPS przeszedł gruntową przebudowę z myślą o zapewnieniu pacjentom jeszcze lepszych warunków leczenia.
Przez dwa lata wyremontowane sale stały niemal puste, ponieważ przyjmowane mogły być tam tylko osoby, które za zabieg zapłaciły z własnej kieszeni. Po podpisaniu kontraktu z NFZ chorzy skorzystają z usług placówki w ramach swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Wiosną tego roku, temat chirurgii jednego dnia stał się nawet elementem kampanii wyborczej partii Porozumienie, na której czele stoi wicepremier Jarosław Gowin.
Walkę o przywrócenie chirurgii jednego dnia do Tarnowa obiecywali trzej politycy Porozumienia: Jarosław Gowin, poseł Michał Cieślak i radny miejski Dawid Solak, podczas minionej kampanii europarlamentarnej. Czy to ich interwencja przyniosła pożądany efekt? To całkiem możliwie, ponieważ ministrem zdrowia jest wywodzący się z tego środowiska Łukasz Szumowski. Według rzeczniczki prasowej małopolskiego NFZ, kontrakt na chirurgię jednego dnia w Tarnowie, ma skrócić kolejki pacjentów oczekujących na wykonanie prostych zabiegów.
Polecany artykuł: