Teleporada teraz i w święta. Lekarz wystawi receptę po godzinach [AUDIO]

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Teleporady nie znikną, lekarze nie stracą, pacjenci zyskają, POZ czeka reforma

2021-06-28 18:12

Dopiero wówczas, gdy placówce POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) udział teleporad we świadczeniach będzie przekraczał 90 procent w tzw. okresie sprawozdawczym, możliwe będzie rozwiązanie przez NFZ umowy z taką przychodnią. Lekarze POZ zawarli porozumienie z ministrem zdrowia.

– Zawarliśmy porozumienie z lekarzami rodzinnymi. Nie pieniądze są w nim najważniejsze, ale zmiany w zasadach działania POZ – powiedział (28 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielski. Porozumienie Zielonogórskie podało (28 czerwca) w komunikacie: „Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podpisała w niedzielę 27 czerwca br. porozumienie z NFZ w sprawie umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ, które traciły ważność 30 czerwca br. Na jego mocy umowy zostaną przedłużone na 18 miesięcy, a świadczeniodawcy podpiszą aneksy dziś (28 czerwca) do godz. 12.00…”. Do porozumienia NFZ z Porozumieniem doszło przede wszystkim dlatego, że minister zdrowia wycofał się z „karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy (…). Jeden z punktów porozumienia dotyczy walki z pandemią. Prezes NFZ zobowiązał się do wystąpienia do ministra zdrowia o wdrożenie systemu motywującego dla lekarzy POZ związanego z poprawą poziomu wyszczepialności przeciwko COVID-19…”.

Zapis o 90 proc. udziału teleporad w świadczeniach POZ znalazł się w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia, który teraz przez 5 dni będzie poddany konsultacjom społecznym. „Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej prawie w całości bez osobistego, bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentami nie jest modelem opieki wspieranym przez ministra właściwego do spraw zdrowia i nie może być uznane za prawidłowe wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej…". Przepisy mają wejść w życie dzień po ogłoszeniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 lipca 2021 roku.

PAP podaje, że NFZ na początku czerwca – powołując się na analizę dotyczącą udzielania świadczeń w POZ – wskazał, że w ponad 1200 placówek POZ teleporady przekroczyły 70 proc. wszystkich porad, a w ponad 400 podmiotach ten odsetek wynosił powyżej 90 proc. Lekarze POZ nie zgadzali się z drastycznym ograniczeniami w materii udzielania teleporad, które ograniczałby ich przychody oraz dostęp niektórych grup pacjenckich do medycznej pomocy. Dodajmy, że w Polsce funkcjonuje nieco ponad 20 tys. przychodni zdrowia prowadzonych przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Teleporady, czyli zdalne konsultacje z pacjentem teraz można realizować gdy:

• telewizyta nie skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego lub brak zastosowania właściwego postępowania diagnostyczno-leczniczego,

• pacjent otrzyma wystarczającą pomoc zdalnie, bez konieczności osobistego kontaktu z lekarzem. Na mocy zawartego porozumienia, decyzją ministra zdrowia powołany zostanie zespół do spraw poprawy funkcjonowania i wypracowania założeń reformy podstawowej opieki zdrowotnej pod przewodnictwem konsultanta krajowego ds. medycyny rodzinnej, oraz przedstawicieli obu stron. od września zostanie wprowadzony nowy, wypracowany przez ww. zespół mechanizm dot. kształtowania wysokości stawki kapitacyjnej w odniesieniu do wskaźnika udziału teleporad. Do tego czasu będą obowiązywać aktualnie przyjęte rozwiązania – wyjaśnia NFZ

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły