Ten RESPIRATOR będzie pomocny w leczeniu NIE TYLKO chorych na C-19

2020-05-18 18:56

Politechnika Śląska opracowała respirator ze zdalnym monitorowaniem jego działania, czyli telemetrią. Na razie jest to prototyp, ale pierwsze testy przeprowadzone na fantomach wykazują skuteczność RspiSave.

W ogólnopolski projekt zaangażowani są także naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Respirator RespiSave został skonstruowany z myślą o przeprowadzaniu wentylacji (zarówno inwazyjnej, jak i nieinwazyjnej) pacjentów z COVID-19. Jest to innowacyjny wynalazek, pozwalający na monitorowanie pacjenta zdalnie, przez Internet. Lekarz może monitorować wszystkich pacjentów z jednego miejsca, sprawdzając dane pochodzące z respiratora. Urządzenie wentyluje pacjenta, pomaga mu utrzymać odpowiednie parametry oddechowe w trakcie trwania choroby. I właśnie ta funkcja telemetryczna jest wyróżnikiem. – Zdalnie można zarówno monitorować działanie respiratora, jak i modyfikować jego ustawienia i parametry. Dzięki temu, że opieka jest zdalna, lekarz nie jest narażony w takim stopniu na niebezpieczeństwo zarażenia się od pacjenta. Monitorowanie respiratora jest możliwe z trybie zdalnym, zatem lekarz może opiekować się jednocześnie wieloma pacjentami, którzy znajdują się w różnych miejscach, np. w szpitalu, czy w domu – wyjaśnia prof. Roman Starosolski z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Respirator może być użytkowany nie tylko w szpitalu, w domu również. Zdalny monitoring predysponuje go do zastosowań telemedycznych. – W takim przypadku jest możliwe stworzenie bazy pacjentów i objęcia ich stałym monitoringiem. Tak, jak w pracy kardiologów – lekarz czy ratownik medyczny ma 40-50 pacjentów, których przez całą dobę monitoruje i jak się coś dzieje, to reaguje – podkreśla uczestniczący w projekcie Michał Kucap, wojewódzki koordynator medyczny, ratownik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. – Chcemy, aby w tym respiratorze znalazło się wszystko, łącznie z pomiarem stężenia dwutlenku węgla w pęcherzykach płucnych jest prawidłowa i czy zwrot dwutlenku węgla wytwarza odpowiednie ciśnienie. To jest najlepszy element pokazujący, że pacjent jest w prawidłowy sposób wentylowany.

Dodajmy, że RespiSave nie jest pierwszym urządzeniem zaprojektowanym na Politechnice Śląskiej w ramach walki z epidemią koronawirusa. Powstał tu automatyczny resuscytator i prowadzone są prace nad respiratorem wytworzonym w technologii druku 3D.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.

Studenci ze Śląska opracowali nowy respirator

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły