Hybrydowa, czyli jaka? Jej pierwszy etap realizowany jest w szpitalu lub w ambulatorium, gdzie przeprowadzana jest ocena kliniczna pacjenta oraz wykonywane są badania w celu zaplanowania optymalnego procesu terapeutycznego. Pacjent jest edukowany w zakresie planowanego leczenia i rehabilitacji – zostaje wyposażony w sprzęt do telemonitorowania (EKG, ciśnieniomierz, waga) i uczy się jego obsługi. Planuje się również indywidualny trening fizyczny i przeprowadza treningi szkoleniowe.
„Kolejny etap pacjent realizuje już w domu – wykonuje zalecone ćwiczenia pod zdalną kontrolą, czyli realizuje telemonitorowaną rehabilitację kardiologiczną, współpracując interaktywnie z Centrum Telekardiologii” – wyjaśnia dr hab. n. med. Ewa Piotrowicz z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Telemedycyna ratunkiem dla pacjentów potrzebujących rehabilitacji w czasie pandemii
Opracowana przez polskich kardiologów procedura medyczna pozwalająca na rehabilitację na odległość stała się wybawieniem szczególnie w obecnym, trudnym czasie pandemii. Dzięki zastosowaniu tej metody pacjenci nie musieli przerywać leczenia. Telerehabilitacja hybrydowa pozwala ponadto na trzy-, a nawet pięciokrotne zwiększenie liczby rehabilitowanych pacjentów. Większa liczba osób objętych opieką kardiologiczną to mniejsza liczba zgonów powodowanych niewydolnością serca czy innymi zaburzeniami kardiologicznymi
Polskie Badanie TELEREH-HF – światowy standard
Projekt TELEREH-HF to pierwsze w świecie, randomizowane, wieloośrodkowe, prospektywne badanie, które oceniało kompleksową hybrydową telerehabilitację (uwzględniającą także teleopiekę i zdalne monitorowanie urządzeń wszczepialnych) w grupie 850 pacjentów z niewydolnością serca, w przeciwieństwie do opieki standardowej. Projekt TELEREH-HF prowadzony był przez konsorcjum w składzie: Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie – lider, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz partnera przemysłowego – firmę Pro-PLUS SA, przy współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pro-PLUS SA jest polską firmą, która wyprodukowała urządzenie pomiarowe wykorzystywane w omawianym procesie rehabilitacyjnym.
„Opracowanie standardu hybrydowej telerehabilitacji kardiologicznej, które jeszcze kilka lat temu było wyzwaniem, teraz stało się faktem. Pacjenci z niewydolnością serca, z chorobą wieńcową,po przebytych zawałach serca mają szansę uczestniczenia w programie kompleksowej hybrydowej telerehabilitacji w warunkach domowych. Jako jedyni na świecie opracowaliśmy spójny system telemedyczny, który obejmuje pacjenta opieką telemedyczną w wymiarze indywidualnym, a do tego jest finansowany przez NFZ” – komentuje dr hab. n. med. Ewa Piotrowicz z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, kierownik projektu TELEREH-HF.
Projekt został doceniony przez międzynarodowe organizacje kardiologiczne i prestiżowe stowarzyszenia medyczne. Od 2018 TELEREH-HF otrzymał następujące wyróżnienia:
- XXII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w roku 2018 – wyróżnienie Digital Cardio Area;
- pierwsza prezentacja wyników badania TELEREH-HF podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu w roku 2019 na sesji Advances in Science;
- prezentacja wyników badania TELEREH-HF podczas Kongresu AHA w Filadelfii w roku 2019 i Nagroda Paul Dudley White International Scholar Award za najwyżej punktowany abstrakt z Polski;
- symultaniczna z prezentacjami na Kongresach publikacja wyników w JAMA Cardiology;
- nagroda I stopnia Narodowego Instytutu Kardiologii za osiągnięcia naukowe w roku 2020 w kategorii „Pierwszy autor pracy oryginalnej” w czasopiśmie o najwyższym Impact Factor dla dr hab. n. med. Ewy Piotrowicz.
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” STRATEGMED w związku z realizacją projektu pt. „Zastosowanie technologii telemedycznych w nowym modelu organizacji i realizacji kompleksowej rehabilitacji chorych z niewydolnością serca TELEREH – HF (badanie wieloośrodkowe)”.