To nie musi być zawał

2010-05-17 3:00

Bóle w klatce piersiowej zwykle kojarzą się z sercem. Tak też najczęściej myślą sami lekarze, którzy w pierwszej kolejności pod tym kątem badają pacjenta. I ma to sens, gdyż w przypadku podejrzenia o zawał liczy się szybka, skuteczna diagnoza

Ale bóle w klatce piersiowej mogą mieć także inne pochodzenie. Są dolegliwości, które, choć naśladują bóle sercowe, nie mają nic wspólnego z sercem. Bóle zlokalizowane w klatce piersiowej mogą być związane z chorobą płuc, przełyku, z narządami znajdującymi się w jamie brzusznej, mogą być skutkiem urazów, wadliwej postawy, a nawet stanu psychicznego.

I tak np. u osób starszych mogą się pojawiać po większym wysiłku, zwłaszcza u osób osłabionych, z niską odpornością. Tego typu bóle dokuczają np. podczas silniejszego kaszlu. Ich typową cechą jest nasilanie się przy ruchach i ustępowanie po zaprzestaniu wysiłku. W zasadzie nie wymagają one leczenia, jedynie zalecany jest wypoczynek i wzmocnienie organizmu.

Bardzo dokuczliwe bóle, nasilające się podczas głębszych wdechów, dające niekiedy objawy zapalenia korzonków (czyli promieniujące w dość odległe miejsca), mogą sugerować zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. W takim przypadku chorym podaje się zwykle niesterydowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i redukujące wzmożone napięcie mięśni szkieletowych.

Jeśli bólom w klatce piersiowej towarzyszy kołatanie serca, dławienie w gardle, drętwienie, ziębnięcie i mrowienie rąk i stóp, może to świadczyć o nerwicy serca. Tego typu bóle są niezależne od wysiłku fizycznego. Pomóc może psychoterapia.

Choroba refluksowa, czyli zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, także może powodować bóle w klatce piersiowej. Ból ma charakter pieczenia za mostkiem (zgaga), odczuwany jest w nadbrzuszu, w okolicy międzyłopatkowej, niekiedy na szyi. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty. Bardziej dokuczliwe objawy wymagają terapii farmakologicznej.

Jednostronny kłujący ból nasilający się podczas kaszlu, czasami tak silny, że wymuszający płytsze oddechy, może znamionować schorzenia płuc. Leczenie jest uzależnione od rodzaju choroby.

Uwaga!

Jeśli ból w klatce piersiowej jest zlokalizowany w jej środkowej, zamostkowej części, jeśli ma charakter uciskający, dławiący, opasujący, jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty, silne poty i uczucie obezwładniającego zmęczenia, a także w każdym przypadku, gdy jest niepokojący pod jakimś względem (np. nigdy dotąd taki ból się nie pojawił), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Bo to może być zawał!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły