Koronawirus. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku objęty kwarantanną

i

Autor: UMWP Koronawirus. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku objęty kwarantanną

Trzeba poddać testom na koronawirusa PACJENTÓW SZPITALI PSYCHIATRYCZNYCH

2020-05-22 16:19

Rzecznik Praw Obywatelskich popiera apel psychiatrów w sprawie obowiązkowego testowania pacjentów szpitali psychiatrycznych na obecność SARS-CoV-2. Uważa, że za kosztowne testy winno płacić państwo, a nie szpitale.

Stosowny apel Adam Bodnar wysłał (22 maja) do ministra zdrowia. Wcześniej z takim samym wnioskiem wystąpił Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. Prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, uważa, że ryzyko pojawienia się i rozprzestrzeniania zakażenia koronawirusem w szpitalu lub oddziale psychiatrycznym jest duże. Tam, jak na razie, do zakażeń doszło w niewielu placówkach. Przypomnieć należy, że w kopalniach i DPS-ach także długo nie dochodziło do ekspansji wirusa. A jak doszło, to wiadome są tego skutki. I dlatego m. in. RPO uważa, że „Pacjenci przyjmowani na oddziały psychiatryczne powinni podlegać obowiązkowym badaniom na obecność wirusa SARS-CoV-2. Podyktowane to jest przede wszystkim specyfiką oddziałów psychiatrycznych, na których wyjątkowo często dochodzi do bezpośredniego fizycznego kontaktu pracowników i chorych, chociażby w trakcie stosowania środków przymusu bezpośredniego czy podawania lekarstw. Należy bowiem mieć na uwadze, że do oddziałów psychiatrycznych nierzadko trafiają pacjenci wbrew swojej woli, w różnej kondycji psychicznej, którzy często nie są skłonni do współpracy z personelem medycznym, kontakt z nimi jest utrudniony albo wręcz niemożliwy”.

RPO sugeruje, by koszt przeprowadzenia testów w szpitalach psychiatrycznych (nie tylko w gdańskim) powinno wziąć na siebie państwo, bo „scedowanie obowiązku ponoszenia kosztów tych badań na podmioty lecznicze, doprowadzi do pogorszenia i tak trudnej sytuacji ekonomicznej oraz kadrowej szpitali psychiatrycznych, a w konsekwencji do ograniczenia dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych”. W Polsce mamy 57 szpitali psychiatrycznych i najmniej lekarzy-psychiatrów w całej Unii Europejskiej na 100 tys. osób. 14,9 proc. polskiego społeczeństwa to osoby z problemami psychicznymi, co daje nam trzecie miejsce w Europie przy średniej unijnej 17,3 proc. Wśród chorób psychicznych dominują zaburzenia nerwicowe i zaburzenia nastroju. Na pierwsze cierpi ok. 2,5 mln osób, czyli co dziesiąty Polak w wieku produkcyjnym, a na depresje i podobne – milion osób.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Co można w internecie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły