izba przyjęć, szpital, pacjent, pacjenci

i

Autor: Andrzej Bęben

Ukraińscy uchodźcy mają taki dostęp do opieki zdrowotnej, jak obywatele polscy

2022-03-13 17:04

W naszych szpitalach hospitalizowanych jest (stan na 13 marca) 1760 obywateli Ukrainy, uchodźców wojennych – w tym 900 dzieci. „Dziś rozpoczęliśmy proces przekazywania pacjentów z Ukrainy leczonych w Polsce do szpitali w innych państwach UE. W drodze do Włoch pierwsza trójka małych pacjentów" – poinformował resort zdrowia na Twitterze. W poniedziałek placówki ochrony zdrowia otrzymają pakiet informacji dotyczący pomocy medycznej dla ukraińskich uchodźców.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska występując w Polskim Radiu powiedział: – Najwięcej Ukraińców przebywa w szpitalach na Podkarpaciu – 579 pacjentów. Najczęściej są to dzieci osłabione kilkudniową wędrówką do naszego kraju. Są one odwodnione, wyziębione, czasem także przeziębione, zdarzają się zapalenia płuc. Wśród hospitalizowanych są dzieci chore onkologicznie i wymagające dializoterapii. Wszystkim zapewniono pomoc medyczną. W sobotę (12 marca) opublikowana została w „Dzienniku Ustaw” tzw. specustawa o pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających na terytorium Rzeczypospolitej. Jej postanowienia obowiązują z datą wsteczną, tj. od 24 lutego, czyli od dnia agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Daje obywatelom Ukrainy dostęp dostęp (przez 18 miesięcy) do opieki zdrowotnej „obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje prawo do świadczeń”. Wyłączono ze świadczeń leczenie i rehabilitację w uzdrowiskach.

Tłumy uchodźców na dworcach w Polsce

Wiceminister Kraska oszacował, że koszt pomocy medycznej dla Ukraińców wyniesie ok. 200 mln zł. Pakiet informacji, podał NFZ w komunikacie na Twitterze, dotyczących pomocy medycznej dla Ukraińców, ma trafić w poniedziałek (14 marca) do każdej placówki medycznej w Polsce. Uciekinierzy wojenni przybywający do któregoś z 27 punktów recepcyjnych, jeszcze przed wejściem w życie specustawy, mogli (i nadal mogą) korzystać z punktów pomocy medycznej i farmaceutycznej. NFZ przypomina, że działa całodobowa infolinia, której konsultanci udzielają informacji, w języku ukraińskim, o świadczeniach zdrowotnych.

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły