„Podjęcie decyzji o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym GIS wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie” – uzasadnia resort zdrowia. To drugie rozporządzenie w kwestii epidemicznej zapowiadanej przez ministra zdrowia Adam Niedzielskiego. Projekt obecnie wystawiony jest do tzw. konsultacji społecznych. Uwagi do niego można zgłaszać w ciągu 10 dni od daty opublikowania.
Jeśli nic się nie zmieni, to w obowiązującym rozporządzeniu ostatniego dnia czerwca znajdzie się zapis o odwołaniu „na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2” i o utracie mocy rozporządzenia ministra zdrowia „z dnia 12 maja 2022 r. w w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. Poz. 1028)”. Choć od 1 lipca będzie – określając to kolokwialnie – „po epidemii”, to nadal będzie utrzymany obowiązek stosowania „osłon ust i nosa”, czyli maseczek, przy wizytach w szpitalach, przychodniach zdrowia i innych instytucjach ochrony zdrowia udzielających świadczeń medycznych. Reasumując: 1 lipca możemy świętować koniec epidemii w Polsce. Czy do tego dnia Światowa Organizacji Zdrowia odwoła stan pandemii? Okaże się. Według wcześniejszych zapowiedzi WHO nosi się z takim zamiarem i decyzję ma podjąć… jeszcze w tym roku.
A tymczasem w USA epidemia urzędowo zakończy się znacznie wcześniej niż w Polsce. Jak podał Biały Dom 11 maja zakończony będzie stan wyjątkowy ogłoszony (11 stycznia 2021 r.) na okoliczność epidemii SARS-CoV-2/COVID-19. Również w tym dniu maja przestaną obowiązywać wymogi szczepień przeciwko COVID-19 dla zagranicznych podróżnych, pracowników federalnych i pracowników służby zdrowia. W Polsce formalnie rzecz biorąc nadal pracownicy ochrony zdrowia – od lekarzy po szatniarzy w szpitalach i przychodniach zdrowia – zobowiązani są do poddania się szczepieniom przeciwcovidowym. Z formalnego punktu widzenia winni oni także przyjmować tzw. boostery, czyli dawki przypominające.
Według szacunków WHO w całym świecie, odkąd ogłoszono stan pandemii, SARS-Cov-2 zaraziło się 687 mln osób. Na lub przez COVID-19 zmarło 6,8 mln.
Listen on Spreaker.