Zalet lasera jest znacznie więcej. Pacjentów do poddania się zabiegowi przekonuje zarówno błyskawiczny powrót do pełnej aktywności, jak i pozbycie się raz na zawsze okularów czy szkieł kontaktowych.
W końcu szkła kontaktowe nie sprawdzają się u wszystkich osób. Nie mogą nosić ich alergicy lub pacjenci z zespołem suchego oka. Z kolei okulary nie spełniają swojej funkcji u osób z bardzo dużymi wadami wzroku. Zwłaszcza u tych, u których różnica wady wzroku między jednym a drugim okiem jest większa niż 2,5 dpt.
Co leczy laser
W okulistyce stosuje się różne rodzaje laserów. Najpopularniejszy to laser excimerowy pozwalający korygować wady wzroku (krótko i nadwzroczność, astygmatyzm). Ten sam laser skuteczny też może okazać się w korekcji starczowzroczności. Inny rodzaj lasera ma zastosowanie w leczeniu jaskry, a inny przy tzw. zaćmie wtórnej. Laser jest doskonałym narzędziem, dzięki któremu można przeprowadzić zabiegi w sposób szybki, bezbolesny i z trwałym efektem.
Kto może poddać się korekcji wady
Podstawowym kryterium do wykonania zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia oraz skończony 20. rok życia. Zabiegi laserowe wykonuje się po "20", bo wcześniej wada może jeszcze się rozwijać.
O tym, kto może zostać zakwalifikowany i jaka metoda będzie dla niego najlepsza, decyduje okulista po wykonaniu dokładnego badania kwalifikacyjnego. Jeśli badania wypadną pomyślnie, na zabieg można się umówić już następnego dnia.
Szybko i bezpiecznie
Sam zabieg korekcji laserowej trwa zaledwie kilkanaście sekund i jest bezpieczny. Przed zabiegiem pacjent dostaje znieczulenie miejscowe (w postaci kropli do oczu). Zabieg jest całkowicie bezbolesny, można po nim prawie natychmiast iść do domu, a już po kilku dniach wrócić do pełnej aktywności.