Małe, ale niebezpieczne
Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, osiągające niewielkie wymiary, do 3-4 mm. Obserwujemy dwa szczyty ich aktywności w ciągu roku: maj-czerwiec i wrzesień-październik. W ciągu dnia atakują od pierwszej rosy do południa, a wieczorem od godz. 16 do zmroku. Gdy temperatura spada poniżej 4 st. C, kleszcze zapadają w letarg, chowają się w ściółce i przesypiają niekorzystne warunki. Najbardziej lubią tereny przejściowe, pomiędzy różnymi typami roślinności, np. skraj lasu i łąki, polany czy brzegi ścieżek. Dużo ich jest w paprociach, jeżynach, czarnym bzie i leszczynie. Nie przepadają za słońcem, lubią ciepło, ale nie gorąco, czyli powyżej 25 st. C i wilgoć.
Kleszcze występują głównie:
* w lasach liściastych i mieszanych
* na obszarach trawiastych
* w gęstych zaroślach
* na terenach zieleni miejskiej: w parkach i na skwerach
By uniknąć ukąszenia warto więc chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków. Jeśli chcesz zbierać kwiaty i zioła na polanie, wybieraj te rosnące po środku, a nie na obrzeżach i tylko wtedy, gdy dobrze obeschnie rosa. W lesie unikaj wysokich traw, nie siadaj na zwalonych pniach.
Jak atakują kleszcze?
Kleszcze nie skaczą i nie latają. Czekają na swojego żywiciela w trawie, w zaroślach czy pod liśćmi. Gdy wyczują ofiarę, spadają na nią lub się do niej przyczepiają. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Potrafią nawet przez kilka godzin przemieszczać się po ciele w poszukiwaniu dogodnego miejsca, w którym skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona. Wpijają się w skórę, wstrzykując substancje znieczulające, dlatego tego nie czujemy, i wysysają krew.
Przeczytaj też: Twój telefon przyciąga ZAINFEKOWANE kleszcze! Naukowcy mają na to dowody!
Jak się ubrać?
Odpowiednie ubranie to podstawa ochrony. Gdy wybierasz się w miejsce „zagrożone” na głowę obowiązkowo załóż czapkę lub kaptur, a na resztę ciała odzież osłaniającą jak największą jego powierzchnię. Długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami oraz kryjące, wysokie buty. Nogawki włóż do skarpetek. Wbrew powszechnym opiniom kolor ubrania nie ma dla kleszczy żadnego znaczenia, ponieważ są ślepe. Identyfikują ofiarę zmysłem węchu. Kleszcze szczególnie przyciąga do nas zapach potu. Ale na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące owady. Wybieraj tkaniny o gładkiej fakturze, utrudniające poruszanie się kleszczy.
Czym się chronić?
W aptekach i sklepach są dostępne liczne preparaty zawierające repelenty odstraszające kleszcze, nanoszone bezpośrednio na skórę lub odzież. Pamiętaj, że nawet najlepszy preparat z czasem wyparowuje, trzeba więc powtórzyć aplikację zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Po powrocie do domu
Po wizycie w parku, na działce czy w lesie natychmiast bardzo dokładnie przejrzyj całe ciało i głowę, wstępne oględziny zrób jeszcze przed wejściem do domu, bo kleszcze przyniesione w ubraniu mogą przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy.
Owady najczęściej można znaleźć: na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych. Zwróć uwagę na wszelkie zagłębienia, zakamarki, fałdy skóry. Weź prysznic, umyj głowę, w ten sposób wypłuczesz larwy, które są niewidoczne gołym okiem, a tak samo groźne jak postać dorosła kleszcza. Przejrzenie ciała i odzieży jest najważniejsze, bo kleszcz mocno trzyma się pazurkami tkaniny czy włosów.
Jak usunąć kleszcza?
Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, przystąp do jego usunięcia.
* Przygotuj plastikową pęsetę lub specjalną kartę do usuwania kleszczy i wodę utlenioną lub 40-proc. alkohol do dezynfekcji,
* Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze,
* Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
Obserwuj miejsce po ukłuciu, a w przypadku wystąpienia niepokojącej zmiany skontaktuj się z lekarzem. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego.
Ważne!
Nie wykręcaj kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających, np. masła. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do zaatakowanego ciała.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj