kobieta telefon

i

Autor: Shutterstock

Używaj sensora zamiast glukometru, kontroluj cukrzycę bez bólu i kłucia!

2021-05-25 10:46

Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Nieleczona lub nieskutecznie kontrolowana prowadzi do poważnych powikłań. Pacjenci muszą więc pilnować, by poziom cukru we krwi utrzymywał się na optymalnym poziomie. Dlatego wielokrotnie w ciągu dnia kłują się w palec, przenoszą kroplę krwi na pasek i sprawdzają glikemię za pomocą glukometru. Teraz jednak pomiar cukru może być bezbolesny, trwać zaledwie 1 sekundę i nie musi wymagać nakłucia palca, ani pobrania krwi! Umożliwia to specjalny sensor umieszczony na ramieniu. Pacjent musi jedynie przyłożyć do niego telefon komórkowy.

Nieleczona lub źle leczona cukrzyca grozi poważnymi powikłaniami - chorobami naczyń wieńcowych, mózgowych, nerkowych, siatkówki i kończyn dolnych.

Szacuje się, że na cukrzycę choruje około 3 mln osób w Polsce, jednak około  1 milion z nich nie wie o chorobie i jej nie leczy.

Bolesny i krępujący zabieg

Pacjenci nie tylko przyjmują leki, ale także muszą codziennie, niektórzy wielokrotnie w ciągu dnia, badać poziom cukru we krwi. Mogą do tego używać np. glukometru, choć jest to i bolesne, i uciążliwe. Po pierwsze pacjent musi nakłuć palec, by wycisnąć zeń kroplę krwi na pasek. Chory, który bada poziom cukru we krwi raz czy dwa dziennie, ma pokłute, bolące palce. A co powiedzieć mają ci, którzy muszą to robić kilkanaście razy dziennie?

Badanie glikemii to też krępujący zabieg. Jeśli chory musi zbadać krew będąc w pracy czy szkole, szuka ustronnego miejsca, by nie wzbudzać sensacji wśród współpracowników. Jest to więc dodatkowo dość czasochłonne zajęcie, które nie pozwala w dostatecznym stopniu skupić się na pracy czy nauce.

Dlatego lekarze polecają obecnie stosowanie systemów ciągłego monitorowania glikemii. To przełomowe narzędzia pozwalające na zmiany stężenia glukozy, a tym samym lepsze kontrolowanie cukrzycy.

Wygodny sensor na ramieniu

Na ramieniu pacjenta zostaje umieszczony specjalny sensor, który przez cały czas monitoruje glikemię (poziom cukru we krwi). Pacjent musi jedynie przyłożyć telefon komórkowy do sensora. Po sczytaniu za pomocą specjalnej aplikacji, widzi jak zmieniała się jego glikemia w ostatnich godzinach i jaka jest tendencja zmian - rośnie czy spada i w jakim tempie.

cukrzyca aparat

i

Autor: Shutterstock

Obecnie na rynku dostępne są różne typy takich systemów, a jednym z nich jest system FreeStyle Libre firmy Abbott. Z systemu mogą korzystać wszystkie osoby z cukrzycą, także kobiety z cukrzycą w ciąży, przede wszystkim pacjenci stosujący insulinoterapię.

System składa się z dwóch elementów: małego sensora (działa przez 14 dni, zakładany jest na tylną część ramienia, automatycznie mierzy i zapisuje poziom cukru, sensor jest wodoodporny), a także bezpłatnej aplikacji na telefon, dzięki którym dokonuje się pomiarów. Pomiary są przechowywane do 90 dni - dane z aplikacji można zdalnie przesłać do lekarza lub opiekuna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły