Gwiazdozbiór Krzyż Południa

i

Autor: Wikipedia Gwiazdozbiór Krzyż Południa

W Afryce odezwał się „uśpiony” wirus . Nowe nazwy dla wariantów SARS-CoV-2?

2021-08-10 19:55

Jak donosi WHO Afryka w Gwinei wykryto pierwszy przypadek od wielu lat przypadek choroby wirusowej Marburg. To wysoce zakaźna choroba wywołująca, podobnie jak wirus Ebola, gorączkę krwotoczną. W kwestii pandemii globalnej Światowa Organizacja Zdrowia zastanawia się, czy nowych wariantów SARS-Cov-2 nie opatrywać nazwami… konstelacji gwiezdnych.

Zacznijmy od pierwszej wiadomości (z 9 sierpnia). Marburg wywołuje jeszcze bardziej śmiertelną chorobę niż Ebola. Mówi się o 88-proc. śmiertelności wśród zarażonych. Wirusa zdiagnozowano u zmarłej osoby. Wyniki badań potwierdził Instytut Pasteura w Senegalu. Teraz gwinejskie służby sanitarne namierzają osoby, które miały kontakt ze zmarłym. WHO Afryka poinformowała, że w terenie działa jej 10-osobowy zespół ekspercki. Wzmacniany jest również nadzór transgraniczny/. Państwa sąsiadujące z Gwineą postawiły swoje służby sanitarne w stan pogotowia. Wirus Marburg jest przenoszony na ludzi z nietoperzy owocożernych. Przypomnijmy, że w te jedyne latające ssaki miały zarazić SARS-CoV-2 ludzi w w Wuhan. Ciąg dalszy tej transmisji znają wszyscy w świecie. Choroba wywołana przez Marburg zaczyna się nagle. Chory ma wysoką gorączkę, silny ból głowy. U wielu pacjentów do tygodnia pojawia się krwotok, jak przy zarażeniu Ebolą. WHO uważa, że śmiertelność może być podobna. W przypadku „eboli” śmiertelności wahała się w przedziale od 24 do 88 proc. Zależała od szczepu wirusa i profilaktyki przeciwepidemicznej.

Marburg został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1967 r. Poprzednie epidemie i sporadyczne przypadki odnotowano w Angoli, Demokratycznej Republice Konga, Kenii, RPA i Ugandzie.

Poradnik Zdrowie: Dżuma

Wracając do pandemii SARS-CoV-2/COVID-19. Jak podał brytyjski „The Telegraph” (6 sierpnia) epidemiolog dr Maria Van Kerkhove, szefowa WHO ds. Covid-19, w wywiadzie udzielonym dziennikowi przyznała, że Światowa Organizacji Zdrowia szuka nowych nazw dla kolejnych mutacji SARS-CoV-2, gdyby tzw. niepokojących wariantów było więcej niż liter w alfabecie greckim. Liter w nim jest 24, a od maja nimi określa się, w potocznej komunikacji, warianty koronawirusa. W języku medycznym w użyciu pozostają „kryptologiczne” ich określenia. Dr Van Kerkhove powiedziała, że obecnie przoduje pogląd, by mutacje, gdy nie starczy do ich nazywania greckich liter, opatrywać nazwami… konstelacji gwiezdnych. Ta koncepcja wzięła górę nad propozycją, by mutacjom nazywać nadawać określenia z mitologii greckiej. Nie da się ukryć, że Orion brzmieć będzie lepiej niż Charon.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły