„Tester” jest prosty i obsłuży go każdy zainteresowany uzyskaniem takiej e-oceny. Skonstruowany jest, jak klasyczny wywiad lekarski. W zależności od podanej odpowiedzi, użytkownikowi stawiane są odpowiednie pytania. „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” oparty jest na jądrze aplikacji COVID-19 Risk Assessment autorstwa wrocławskiej firmy Infermedica. We współpracy z nią dla potrzeb Ministerstwa Zdrowia rozwiązanie dostosowali eksperci Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Resort podkreśla, że „Wywiad ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest poradą, konsultacją, ani diagnozą lekarską. Wywiad oraz jego wyniki są w całości oparte na wytycznych WHO oraz CDC dotyczących COVID-19”.
– Aplikacja do oceny stanu pacjenta (triage) w zakresie choroby COVID-19 wraz z poradami na temat tego, jakie kroki powinien podjąć diagnozujący się użytkownik dostępna jest w serwisie www.pacjent.gov.pl. Zintegrowana została z wirtualnym asystentem, który udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o koronawirusa. Połączenie tych dwóch rozwiązań opartych m.in. o algorytmy sztucznej inteligencji oraz zaawansowane metody predykcyjne w jednym serwisie informacyjnym zapewnia obywatelom dostęp do rzetelnej, aktualnej wiedzy oraz oferuje instrukcje, które krok po kroku wyjaśniają, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 – wyjaśnia Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Sprawdziliśmy, ile czasu trzeba poświęcić na wywiad o charakterze WYŁĄCZNIE INFORMACYJNYM.
Po zaakceptowaniu wstępnych zasad, przechodzimy do sedna. Zakładamy hipotetyczną sytuację: 37,5°C – temperatura ciała, kaszel i bóle w mięśniach. Jedziemy. Klikamy. Mężczyzna, wiek. Zaznaczenie przebytych i trwających chorób. Gorączka, kaszel, duszność – należy zaznaczyć. Potem trzeba podać, jak wysoką ma się gorączkę. Czy objawy się nasilają? Przyspieszony oddech? Kaszle się z krwią, czy nie? Potem należy wybrać odpowiedzi (tak lub nie) określające stan fizycznego samopoczucia. Następnie wpisuje się kraj, w którym było się w ciągu ostatnich dni. Gdy się nie było zagranicą, trzeba wpisać POLSKA. I po 2 minutach sprawdzania, system analizuje wypowiedzi.
Wygenerował taką odpowiedź: „Bezzwłocznie telefonicznie powiadom powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Unikaj kontaktu z innymi osobami! Twoje objawy są niepokojące i mogą mieć związek z koronawirusem. Szczególnie niepokojące objawy: kaszel, gorączka poniżej 40°C, kraj z lokalną transmisją wirusa”. Testujący miał 36,6 °C, ale gdyby miał objawy, które podał do systemu, to z pewnością posłuchałby jego rady. I na koniec: „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” działa na najpopularniejszych przeglądarkach, tj. Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, Internet Explorer, Safari. Można z niego korzystać także na przeglądarkach pracujących w urządzeniach mobilnych.