Johnson&Johnson

i

Autor: materiały prasowe Johnson&Johnson

W Italii szczepionka J&J zalecają dla grupy 60+. I tak nią szczepią młodszych

2021-06-19 18:56

We Włoszech praktycznie nie używa się szczepionki AstryZeneki. Jest zakaz jej podawania osobom poniżej 60. roku życia. Tylko osobom powyżej 60 roku życia włoski resort zdrowia rekomenduje jednodawkową szczepionkę produkowaną przez koncern Johnson&Johnson. Tylko w wyjątkowych sytuacjach można nią szczepić osoby młodsze.

To nie pierwsza taka rekomendacja włoskiego ministerstwa zdrowia dla szczepionki J&J. Rekomendacja to nie zakaz. Większość regionów w Italii nie stosuje się do nich. Jak podaje portal italy24news.com od 12 do 17 czerwca tę szczepionkę podano nieco ponad 30 tys. osób poniżej 60. roku życia (w tym 272 w wieku od 12 do 19 lat). Najwięcej nierekomendowanych osób „johnsonem” zaszczepiono w regionie (to odpowiednik naszego województwa) Lazio (największe miasto – Rzym). Wykorzystano tu 20 tys. szczepionek. Najmniej, bo tylko 3, w Umbrii (stolica – Perugia).

Szczepionkę J&J zatwierdzono we Włoszech pod koniec kwietnia i już wtedy postawiono, że będzie się nią szczepić osoby 60-letnie i starsze. Rekomendację podjęto w związku z wystąpieniem nietypowych zakrzepów krwi po zaszczepieniu jedyną, jednodawkową szczepionką przeciwcovidową ze wszystkich będących dopuszczonych w Unii Europejskiej do użytkowania. Przypomnijmy, że EMA (Europejska Agencja Leków) zweryfikowała zgłaszane przypadki i orzekła, że „korzyści ze szczepionki firmy Johnson&Johnson w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych”. Z początkiem maja Komitet Bezpieczeństwa Agencji zalecił doprecyzowanie ostrzeżenia w ulotce produktu informacji o rzadkiej możliwości wystąpienia zakrzepicy (tworzenia się skrzepów krwi w naczyniach) przy trombocytopenii (małej liczbie płytek krwi).

Włochy walczą z koronawirusem. Już 4 osoby nie żyją

W 100 milionach dawek szczepionek zakontraktowanych przez Polskę za pośrednictwem Komisji Europejskiej jest 17 mln od amerykańskiego koncernu Johnson&Johnson. Walorem tego produktu są niewygórowana cena (ok. 30 zł) i łatwość przechowywania. Jako szczepionka wektorowa wykazuje się mniejszą skutecznością od produkowanych w technologii mRNA. Jednak z uwagi, że ramię nadstawia się tylko raz, cieszy się popularnością wśród młodszych odbiorców i tych, którym zależy na jak najszybszym zaszczepieniu się, by móc ruszyć w świat z certyfikatem szczepionkowym. W marcu, gdy na nie było jeszcze ani J&J, ani AZ, to 20 proc. ankietowanych przez BioStat stwierdziło, że wybrałoby Johnson&Johnson, a nieco ponad 6 proc. - dwudawkową AstręZenekę. W Polsce J&J przeznaczony jest, tak jak zaleca producent, dla osób powyżej 18. roku życia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły