Szczepienia będą realizowane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej – 3 mikrogramy/dawkę (0,2 ml). Schemat szczepienia jest 3-dawkowy i obejmuje podanie dwóch dawek w odstępie 3 tygodni oraz dawki trzeciej podawanej po 8 tygodniach od aplikacji drugiej – poinformowało Ministerstwo Zdrowia po tym, gdy 8 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski powiadomił o rozpoczęciu szczepień najmłodszych od 12 grudnia. Rozpoczęcie akcji było możliwe po tym, gdy Europejska Agencja Leków (EMA) w październiku rozszerzyła wskazania wiekowe do stosowania szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 na dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Wskazała, że można podawać wyłącznie szczepionki produkcji Pfizer/BioNtech. W czerwcu amerykański odpowiednik EMA - Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na tzw. użycie w sytuacji wyjątkowej (emergency use authorization)dwóch szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 w następujących grupach wiekowych: 6 miesięcy – 17 lat: preparat Moderna (2-dawkowy schemat podstawowy) oraz 6 miesięcy – 4 lat: preparat Pfizer-BioNTech (3-dawkowy schemat podstawowy). W grudniu również Brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) dopuścił do szczepień najmłodszych.
Dyskusja o tym, czy takie dzieci powinny być szczepione przeciw COVID-19 trwała ponad rok. Świat naukowy był w tej kwestii podzielony. Dopiero przy wiosennej fali epidemii, w której w szpitalach zaczęto hospitalizować malców (czego wcześniej praktycznie nie było) podjęto decyzję: należy szczepić, choć u dzieci w takim wieku przebieg ciężki i krytyczny COVID-19 występuje rzadko – średnio 3-krotnie rzadziej niż u dorosłych. Ogłaszając rozpoczęcie szczepień w tej grupie wiekowej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że: – Szczepionki są całkowicie bezpieczne. Dodatkowo małego pacjenta do szczepienia kwalifikuje lekarz. Szczepienia będą wykonywane w 6,9 tys. punktach szczepień…
Zatem od 12 grudnia można zarejestrować dziecko na szczepienie przez mojeIKP (konto rodzica), infolinię Narodowego Programu Szczepień – (numer tel. 989) i w punkcie szczepień. To kolejna SMS-owa akcja resortu zdrowia i Centrum-eZdrowia zachęcająca do szczepienia się przeciw COVID-19. W listopadzie 2021 r. wysłano 12 mln SMS-ów do osób zaszczepionych z informacją o możliwości podania dawki przypominającej. W styczniu 2022 r. rozesłano ok. 7 mln wiadomości tekstowych do osób, które zaszczepiły się dawką przypominającą: „Dziękujemy, że jesteś wśród zaszczepionych dawką przypominającą. Szczepienie COVID-19 chroni przed Omikronem. Zachęć innych do przyjęcia szczepienia. Więcej: pacjent.gov.pl”.