W objęciach cukrzycy

2011-03-12 3:00

Cukrzyca to choroba zdradliwa, niebezpieczna i rozprzestrzeniająca się w szybkim tempie - cierpi na nią już ćwierć miliarda mieszkańców Ziemi. Co więcej, ta liczba stale rośnie.

Cukrzyca jest czwartą w kolejności przyczyną zgonów w większości krajów o wysokim dochodzie. Powikłania cukrzycy przyczyniają się też do zwiększenia liczby osób niepełnosprawnych, mniejszej średniej długości życia. Cukrzycę trudno wykryć, nie badając krwi - wiele osób żyje z tą wyniszczającą chorobą przez lata, nie wiedząc o tym.

Objawy

Do najczęstszych symptomów cukrzycy można zaliczyć: senność, ogólne osłabienie, utratę wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związaną z tym zwiększoną ilość oddawanego moczu. Mogą występować także nudności oraz zmęczenie.

Podstawowym jednak symptomem choroby jest zwiększone stężenie glukozy we krwi. Podwyższenie ilości cukru we krwi zależy od rodzaju cukrzycy i w zależności od niego może występować po spożyciu węglowodanów lub niezależnie.

Przyczyna…

Dlaczego u osób z cukrzycą zwiększa się stężenie glukozy we krwi? Głównym powodem jest utrudnienie w przenikaniu tego cukru z krwi do komórek, które zużywają glukozę do swoich normalnych procesów życiowych. Życie komórek to życie całego organizmu.

Proces przenikania glukozy do komórek jest złożony. Pobudza go hormon - insulina. Hormon ten powoduje zmiany w błonach komórkowych, które ułatwiają przenikanie glukozy z zewnątrz do komórek. Pod wpływem insuliny glukoza ulega szybszemu wykorzystaniu. Brak insuliny hamuje ten proces, powstaje cukrzyca.

…i skutek

Jeśli insuliny nie ma lub jej wydzielanie jest znacznie zmniejszone, powstaje cukrzyca typu 1. W cukrzycy typu 2 pierwotną przyczyną jest nie tyle brak wytwarzania insuliny, ile brak wrażliwości komórek na ten hormon.

Typ 1 rozpoznawany jest najczęściej u dzieci i osób młodych. Aby utrzymywać poziom glukozy na odpowiednim poziomie, muszą one codziennie wstrzykiwać sobie insulinę. Brak insuliny oznacza śmiertelne zagrożenie. Cukrzyca typu 1 ujawnia się nagle i dramatycznie. Rozpoznanie cukrzycy typu 2 następuje zwykle po ukończeniu 40. roku życia, ale zdarza się i wcześniej, nawet u dzieci. Ten typ choroby może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat, a diagnoza jest często związana z powikłaniami lub przypadkowa - podczas badania poziomu glukozy we krwi lub w moczu.

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej, ale nie zawsze związana z otyłością, co może być przyczyną odporności na insulinę i prowadzić do podwyższenia stężenia glukozy we krwi.

W każdym kraju o wysokich dochodach cukrzyca zalicza się do głównych "sprawców" ślepoty, niewydolności nerek i amputacji kończyn dolnych. Ta podstępna choroba jest jedną z wiodących przyczyn zgonów, głównie ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu.

Kto jest zagrożony

Osoby o zwiększonym ryzyku zachorowania na cukrzycę:

* najbliżsi krewni chorych na cukrzycę,

* osoby, u których wykryto w przeszłości upośledzenie tolerancji glukozy,

* kobiety, które przebyły cukrzycę ciężarnych,

* osoby, u których wykryto przeciwciała przeciwwyspowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły