badania noworodek afryka tanzania polska misja medyczna

i

Autor: PMM

W świecie jedni mają dostęp do lekarzy, inni o nim mogą POMARZYĆ

2021-04-06 19:49

Od 1950 r., 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym kolejnym szczególnym roku pod hasłem: „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata  ”. WHO wzywa polityków do niwelowania nierówności zdrowotnych w świecie. Nie będzie to zadanie łatwe do wykonania!

Choroby takie jak tyfus, polio czy tężec dawno „opanowane” w Europie, wciąż nękają biedniejsze regiony świata z powodu braku dostępu do leków, czystej wody lub niedożywienia. Starzenie się populacji, o którym mówimy w Europie, oznacza wzrastającą liczbę zachorowań na choroby przewlekłe wieku starszego, raka czy choroby serca – przypomina WHO. Organizacja podkreśla, że COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, ale wpływ epidemii był najsilniejszy na te państwa, których mieszkańcy „rzadziej mają dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej i są bardziej narażone na negatywne konsekwencje”. Dziś sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie ochrony zdrowia i dostępu do leczenia. A z tym różnie w świecie bywa.

Polscy medycy pod egidą WHO mierzą się z koronawirusem w Kirgistanie

Obraz sytuacji dają m.in. wskaźniki zaszczepienia w różnych państwach na 100 tys. osób. Ponad połowa dostaw szczepionek przeciw C-19 dociera lub dotrze do najbogatszych i bogatych państw. W USA ten współczynnik (stan na początek kwietnia) wynosił 49,99. W Polsce – 17,59. Dla porównania: w Namibii – 0,08, Wenezueli – 0,34, Egipcie – 0,15, a w Mali – 0 (zero). Brak lub ograniczony dostęp do szczepionek przeciwcovidowych to tylko tzw. wierzchołek góry problemów ochrony zdrowia w państwach, przy których Polska jawi się, jak nadzwyczajnie bogaty, prawie raj na Ziemi, kraj. Warto przytoczyć kilka liczb obrazujących skalę zjawiska (za Centrum Edukacji Obywatelskiej).

Ponad miliard ludzi na świecie, czyli jedna szósta naszej populacji, cierpi na jedną lub więcej nieleczoną chorobę tropikalną. Choroby tropikalne trwale występują w 149 krajach i terytoriach, a najbardziej rozpowszechnione są w krajach biednych, o niskim PKB. Co roku umiera 10 mln dzieci, ponad 200 mln dzieci w wieku do pięciu lat nie rozwija się właściwie, 800 mln ludzi cierpi z powodu przewlekłego głodu, a półtora miliarda ludzi nie ma dostępu do czystej pitnej wody. Dziewczynka urodzona w bogatym kraju ma szansę dożyć 80 lat, podczas gdy w kraju biednym dożyje jedynie statystycznie 45. roku życia. Rocznie z powodu AIDS umiera około 30 mln osób. Przeszkód na drodze zwalczania i rozprzestrzeniania się tej choroby jest wiele. Brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej, brak dostępnych tanich leków antyretrowirusowych, likwidujących objawy AIDS, niechęć koncernów do dzielenia się wiedzą w zakresie produkcji leków... „Nasz świat jest nierówny” – stwierdza WHO. I długo jeszcze tak będzie – uważają realiści. Niestety.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły