Wątroba pod specjalną ochroną

2014-10-06 4:00

Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych. Dotyczą milionów ludzi na całym świecie. Zagrażają każdemu, kto nie jest zaszczepiony.

Każde wirusowe zapalenie wątroby (czy typu A, czy B) jest chorobą poważną. Zwłaszcza zapalenie typu B, które może skończyć się przewlekłym zapaleniem wątroby, marskością wątroby i w konsekwencji może prowadzić do rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Przeciwnik godny uwagi

WZW B, zwane potocznie przez pacjentów żółtaczką wszczepienną, to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wywołuje ją wirus HBV, który jest 100 razy bardziej zjadliwy niż wirus HIV! Do zakażenia wystarczy zaledwie niewielka kropla krwi. Jednocześnie ten niebezpieczny mikroorganizm jest bardzo odporny na czynniki środowiska i środki chemiczne.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest trudne do wykrycia, gdyż choroba nie daje żadnych specyficznych objawów. Zdarza się, że symptomy przypominają grypę: jesteśmy osłabieni, nie mamy apetytu, łamie nas w kościach, boli nas brzuch, pojawiają się wymioty, stan podgorączkowy, czasem biegunki.

Zaledwie u 1/3 pacjentów występują objawy typowe dla żółtaczki: zażółcenie białek oczu oraz skóry, ciemnienie moczu i odbarwienie stolca. U ok.

10 proc. zarażonych choroba przechodzi w fazę przewlekłą, która często ma poważne konsekwencje. Pojawić się wówczas mogą: pajączki, krwawienia z nosa i dziąseł, uporczywe swędzenie skóry.

Na świecie około 350 mln osób przechodzi zapalenie wątroby typu B bezobjawowo, a to oznacza, że są potencjalnymi nosicielami wirusa HBV. Większość przypadków zakażeń wykrywana jest przypadkowo, np. przy okazji badań kontrolnych czy też pobytu w szpitalu z innych przyczyn.

Choroba brudnych rąk

WZW A, zwane potocznie żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk, to schorzenie zakaźne, które występuje na całym świecie. Wywołuje je wirus HAV przenoszony drogą pokarmową.

Wirus wylęga się w organizmie od 15 do 50 dni (najczęściej ok. 28 dni). Po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy, takie jak: bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka. Potem występują już cechy charakterystyczne dla żółtaczki: zażółcenie skóry i białek w oku, mocz staje się ciemny, a stolec odbarwiony. U niektórych osób objawy te mogą być delikatne, u innych mocno nasilone. Zażółceniu skóry towarzyszy spadek gorączki oraz stopniowa poprawa samopoczucia.

Zagrożeniem może być spożycie skażonej wirusem żywności lub wody, nawet w postaci kostki lodu w napoju czy podczas mycia zębów przy użyciu wody z kranu. Do zakażenia dochodzi też poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Szczególnie zagrożone są osoby nieuodpornione, które wybierają się do krajów tropikalnych lub o złym stanie sanitarnym i higienicznym.

Ważna profilaktyka

Przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B można się na szczęście ochronić. Skuteczną i sprawdzoną metodą profilaktyki są szczepienia ochronne.

Możemy się zaszczepić w trakcie Żółtego Tygodnia. Ogólnopolska akcja startuje już dziś. To jej 29. edycja! Ideą Żółtego Tygodnia jest edukacja na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B. Celem akcji jest także popularyzacja szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki tych chorób.

Tak się zaszczepisz

Tegoroczny Żółty Tydzień potrwa do

17 października. Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień oferują szczepionki skojarzone zabezpieczające jednocześnie przed zachorowaniem na WZW typu B i typu A oraz szczepionki monowalentne zabezpieczające przed jedną z tych chorób. Podstawowy schemat szczepienia przeciw WZW typu B składa się z trzech dawek - pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą po upływie 1 miesiąca, natomiast trzecią po upływie pół roku od przyjęcia pierwszej dawki. W przypadku szczepienia przeciwko WZW typu A przyjmuje się dwie dawki optymalnie w odstępie 6-12 miesięcy.

Szczepień nie powinny odwlekać osoby, które planują jakiś zabieg. Przed operacją należy przyjąć dwie dawki szczepionki. Drugą przyjmuje się po czterech tygodniach od pierwszej. I najlepiej jeszcze odczekać dwa tygodnie i dopiero wtedy zdecydować się na zabieg.

Uwaga:

Jak wykazują badania, wirus HBV może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Według danych WHO jest on drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym. W wyniku zakażenia tym wirusem umiera rocznie ok. miliona osób na świecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły