Anaconda w języku migowym

i

Autor: print screen YouTube Anaconda w języku migowym

WAŻNE DLA GŁUCHYCH – specjalny instruktaż korzystania z teleporad

2020-04-21 16:35

Polski Związek Głuchych udostępnił na YouTube zasad, tzw. help desk, korzystania z porad medycznych. Związek jest największą polską organizacją osób niesłyszących, zrzeszającą ponad 20 tys. członków i podopiecznych.

Nie ma pełnych statystyk pokazujących, ile w Polsce jest osób głuchych. Związek szacuje, że językiem migowym, a w takim udzielane są porady na wspomnianym filmiku, może być ok. 60 tys., a jeszcze więcej, bo ok. 900 tys. osób ma poważny uszczerbek słuchu. „Językiem rodzimym głuchego Polaka, czyli pierwszym, jest Polski Język Migowy (PJM). Wbrew pokutującemu stereotypowi języka migowego, jako prymitywnej pantomimy, jest to taki sam język naturalny jak polski, angielski czy chiński tyle, że bez utrwalonej odmiany pisanej, której nie potrzebuje. PJM jest komunikacyjnie uniwersalny, można nim mówić, czyli migać o wszystkim. Polszczyzna, zarówno brzmiąca jak pisana, jest dla głuchego językiem obcym, którego przyswojenie i rozwijanie wymaga wielkiego trudu i może się nie udać. Głusi to Milczący Cudzoziemcy” – czytamy w raporcie „Sytuacja osób głuchych w Polsce” z roku 2014 sporządzonego przez zespół ds. Głuchych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

W czasie epidemii Rzecznik Praw Pacjenta zachęca do korzystania ze zdalnego kontaktu z lekarzem w ramach teleporady. Dlatego też przed wyjściem z domu do przychodni lub szpitala warto rozważyć, czy zamiast osobistej wizyty, która naraża nas i innych na zakażenie, nie wystarczy porada telefoniczna. Wiele podmiotów leczniczych w naszym kraju zapewnia taką możliwość. Telemedycyna stanowi ważne narzędzie w walce z koronawirusem – zapewnia kontakt z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu. Aby zachęcić pacjentów i lekarzy do wykorzystywania teleporad i ułatwić im korzystanie z telemedycyny, Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza przygotowała specjalne poradniki. Dostarczają one praktycznych wskazówek, jak pacjent powinien uczestniczyć w zdalnej konsultacji z lekarzem oraz jak lekarz powinien ją przeprowadzać. Poniższy filmik ułatwia głuchym i niedosłyszącym korzystanie z takiej możliwości uzyskania porady medycznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły