Polio - choroba Heinego-Medina: przyczyny, objawy, leczenie

i

Autor: Getty Images

Wirusy i zagrożenia. Należy bardziej obawiać się polio? Czy małpiej ospy?

2022-06-02 18:27

Polio (zwane chorobą Heinego-Medina) została wyeliminowana z Europy w 2002 r. W Polsce nie notuje się jej od 1984 r. W 2021 r. polio pojawiło się na Ukrainie. Jedyną ochroną przed tą chorobą jest szczepionka. Wskutek wojny Ukraina musiała zawiesić obowiązkowe szczepienia. Nim wydano taką decyzję, to zaszczepiono (dawkami przypominającymi) tylko 38 proc. 6-latków. W styczniu potwierdzono dwa przypadki zapadnięcia na polio. W 2021 r. polio stwierdzono o 1,5-rocznego niemowlaka.

Kilka przypadków. Czy to jest powód do alarmowania? To pokazuje, że odejście od szczepień przeciw polio może skutkować, nie musi – ale może, utratą dotychczasowych dokonań w misji eliminacji polio w świecie. W Polsce, zdaniem epidemiologów, nie mamy podstaw do obaw z tytułu tego, że wjechało z Ukrainy sporo dzieci niezaszczepionych. Ile, to nie wiadomo, bo uciekinierzy najczęściej nie brali z sobą dokumentacji medycznej. Ryzyko zachorowania na polio jest w Polsce bliskie zeru. – Sytuacja jest stabilna z uwagi na wysoki poziom zaszczepienia Polaków na tę chorobę i obowiązkowe szczepienia polskich niemowląt. Migracja z Ukrainy jej nie zmieni – wyjaśniała w marcu PAP prof. Joanna Zajkowska (Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku), po tym gdy WHO wydało ostrzeżenie przed możliwą epidemią polio.

Poliomyelitis (polio vel nagminne porażenie dziecięce) wywołują trzy typy serologiczne dzikiego wirusa Polio (WPV). W 1988 r. Światowe Zgromadzenie Zdrowia ustanowiło Globalną Inicjatywę Eradykacji Polio (GPEI). Eradykacja to całkowite zwalczenie choroby zakaźnej na całym świecie i z niewystępowaniem wywołującego ją patogenu w organizmach ludzkich, zwierzęcych i innych elementach środowiska. Udało się prawie całkowicie wyeliminować typ WPV-1 (liczba przypadków spadła o 99,99 proc.). Typ WPV-2 został wyeradykowany w 100 proc. w 2015 r. Typ WPV-3 po raz ostatni wykryto w 2012 r. w Nigerii. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowano aktualne dane dotyczące postępów w eradykacji poliomyelitis na świecie. Aktualnie transmisję wirusa WPV-1 nadal stwierdza się w dwóch krajach – Afganistanie i Pakistanie. W 2021 r. zgłoszono 5 przypadków polio wywołanych WP1, w porównaniu do 140 przypadków WPV-1 w 2020 r. W 2022 r. do 5 maja 2022 r. zgłoszono trzy przypadki zachorowań (jeden w Afganistanie i dwa w Pakistanie). To skąd zakażenia, np. w Afryce czy na Ukrainie, skoro dzikie wirusy Polio zostały prawie wyeliminowane?

Ospa wietrzna u dzieci
polio

i

Autor: medycynatropikalna.pl

Wyzwaniem pozostają zachorowania na polio wywołane przez krążący wirus pochodzenia szczepionkowego (circulating vaccine-derived poliovirus, cVDPV) pochodzący z „żywej”, doustnej szczepionki OPV – podkreśla Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (INZP). Zachorowania wywołane przez krążący cVDPV są ostrym porażeniem wiotkim, którego przebieg jest podobny do obrazu klinicznego polio, acz w statystycznej ocenie lżejszy. Od stycznia 2020 r. do kwietnia 2022 r. na świecie odnotowano 1856 przypadków polio wywołanego przez cVDPV: 1113 w 2020 r. i 668 w 2021 r. W tym roku, do 5 maja, raportowano 55 przypadków zachorowań. Raportowaniem sytuacji zajmuje się 146 laboratoriów (w 92 państwach) akredytowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Pomimo tak dobrych danych epidemiologicznych konieczna jest konsekwencja w działaniach profilaktycznych - apelują wirusolodzy. Polio pozostaje zagrożeniem dla niecałkowicie zaszczepionych lub niezaszczepionych dzieci – podkreślają epidemiolodzy INZP. Jeśli nie zostanie przerwana transmisja wirusa polio, nadal będzie istniało ryzyko rozprzestrzeniania się polio do obszarów świata wolnych od tej choroby. I to jest większe zagrożenie niż widmo małpiej ospy demolującej świat...

Sonda
Czy myślisz, że małpia ospa dotrze do Polski?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły