mężczyzna

i

Autor: archiwum se.pl

Wstydliwy męski problem

2013-09-09 13:44

Przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty, to jedna z najczęstszych męskich dolegliwości. Uskarża się na nią już co drugi mężczyzna po 50. roku życia i ok. 75 proc. panów po "70". Warto pamiętać, że rozsądna dieta oraz odpowiednio dobrane suplementy załagodzą przykre objawy.

Starzenie się organizmu jest głównym czynnikiem sprzyjającym przerostowi prostaty. Spadek stężenia męskich hormonów płciowych, nasilający się z wiekiem, powoduje zmiany w całym układzie moczowo-płciowym mężczyzny, także w prostacie. Nie jest jednak tak, że każdy mężczyzna będzie te dolegliwości odczuwał w jednakowym stopniu. Na przerost prostaty ma wpływ wiele innych czynników, nie tylko wiek.

Charakterystyczne objawy

Sygnały, że prostata zaczyna szwankować, są na tyle charakterystyczne, że nie sposób ich przeoczyć. Najczęściej są to problemy z oddawaniem moczu, a w związku z tym:

- potrzeba coraz częstszego odwiedzania toalety,

- problemy z rozpoczęciem mikcji (oddaniem moczu),

- przerywany strumień moczu,

- uczucie niecałkowitego opróżniania pęcherza,

- bolesność przy oddawaniu moczu.

Takie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. Zanim jednak specjalista postawi diagnozę, można je łagodzić ogólnodostępnymi preparatami bez recepty. Warto sięgnąć zwłaszcza po środki, które w swoim składzie zawierają wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej. Mają one działanie m.in. przeciwandrogenowe, przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.

Ważne, co jest na talerzu

Bardzo istotna jest dieta i styl życia. W diecie należy uwzględnić więcej świeżych warzyw i owoców (tych mniej słodkich), ograniczyć tłuszcze zwierzęce, wprowadzić więcej tłuszczów roślinnych (np. oliwy, oleju) oraz tych pochodzących z tłustych ryb. W łagodzeniu objawów przerostu gruczołu

krokowego pomogą również pestki dyni, sezam oraz słonecznik, które wykazują dobroczynny wpływ na ten narząd. Nie wolno też zapominać o aktywności fizycznej. Dzięki wprowadzeniu tych zmian można przedłużyć czas prawidłowego funkcjonowania prostaty na długie lata.

Uwaga! Ważne są również badania profilaktyczne! Zlekceważenie przerostu prostaty może doprowadzić do dużo poważniejszych schorzeń, m.in. zakażeń układu moczowo-płciowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły