Wszystko, co musisz wiedzieć o świńskiej grypie

2009-11-05 16:00

Jak rozpoznać objawy świńskiej grypy? Co robić jeśli podejrzewamy, że zachorowaliśmy: iść do poradni i czekać w kolejce, czy od razu kierować się do szpitala?

Na te i inne pytania nasi Czytelnicy uzyskają odpowiedź podczas dyżuru dr Pawła Grzesiowskiego (46 l.) z Narodowego Instytutu Leków. Ekspert czeka w naszej redakcji na Państwa telefony już w piątek, między godz. 9-10 pod nr (022) 515-93-63.

Ile razy w życiu można chorować na grypę?

Wielokrotnie w życiu. Wirusy zmieniają się, zwykle co rok mamy do czynienia z innym typem, na który nie jesteśmy odporni.

Jak można się zarazić grypą?

Wirusy grypy przenoszą się zarówno przez kichnięcie, jak i przez dotyk. Można się też zarazić będąc w pobliżu osoby, która kaszle. Dlatego wirus rozprzestrzenia się tak łatwo w dużych skupiskach ludzi, w miejscach pracy, środkach transportu, w domach. Poza żywym organizmem wirusy przeżywają do 3 godzin.

Kto może zachorować?

Osoby w każdym wieku. Uważa się jednak, że część osób powyżej 50 roku życia może być odporna na pewne typy wirusa, ponieważ w przeszłości przechorowały grypę i uodporniły się.

Jak długo wylęga się grypa?

Objawy grypy pojawiają się w ciągu 24-48 godzin od zakażenia. Jednak wcześniej, zanim pojawią się pierwsze objawy, chory zakaża kolejne osoby. Może "przekazywać" chorobę nawet na dzień przed wystąpieniem objawów.

Jakie są objawy u ludzi?

Od łagodnego przeziębienia do ciężkiego zapalenia płuc, wymagającego leczenia z respiratorem. Najczęściej są to wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, uczucie wyczerpania, bóle głowy, kaszel, wymioty, czasami biegunka.

Czym różnią się objawy grypy świńskiej i sezonowej?

Objawy świńskiej grypy są łudząco podobne do tej ludzkiej. Dopiero badania laboratoryjne pozwalają stwierdzić, który wirus nas zaatakował.

Jak długo choruje się na grypę?

Jeśli nie ma powikłań, choroba trwa ok. tygodnia. Przez kolejny tydzień może utrzymywać się kaszel, osłabienie.

Jakie są powikłania po grypie?

Najczęściej są to zapalenie płuc, oskrzeli, zatok lub ucha. Rzadziej występuje zapalenie mięśnia sercowego, nerwów lub zapalenie mózgu. Wiele chorób przewlekłych (np. astma, choroby układu krążenia, cukrzyca) może się zaostrzyć.

Jak się chronić przed zakażeniem?

Przede wszystkim stosujmy proste środki jak częste dokładne mycie rąk, dezynfekcja powierzchni wokół osób chorych, izolacja osób zakażonych, unikanie zatłoczonych miejsc. Chronimy się też nie dotykając twarzy rękoma. Kiedy podejrzewamy u siebie zakażenie, powinniśmy zostać w domu.

Jak myć ręce? Czy potrzebne są specjalne mydła, płyny odkażające?

Ręce trzeba myć kilkakrotnie w ciągu dnia. Myjemy je pod bieżącą, ciepłą wodą z użyciem mydła. Trzeba to robić przez ok. 20-30 sekund, nie omijać przestrzeni między palcami. Trzeba myć ręce obowiązkowo po każdym kasłaniu lub kichaniu.

Czy można się całować?

Należy zaniechać uścisków dłoni, pocałunków. W ten sposób przenosimy wirusy.

Czy świńską grypę trzeba leczyć w szpitalu?

Leczenie w szpitalu jest konieczne jedynie w ciężkich przypadkach. Lżej chorzy są leczeni w domu.

Jak się zachować, kiedy ktoś z domowników choruje?

Należy powstrzymać się od intymnych kontaktów, całowania, unikać kontaktu twarzą w twarz. Najlepiej, żeby chory był odizolowany w oddzielnym pokoju. Ważne jest wietrzenie pomieszczeń 3-4 razy dziennie przez 10 minut. Trzeba wietrzyć pościel, zmieniać bieliznę osobistą. Chusteczki higieniczne po jednorazowym użyciu należy wyrzucać do kosza.

Czy domowe środki pomagają w leczeniu?

Świeże owoce i warzywa, chude mięso, drób, ryby, jaja, ser  wzmacniają odporność organizmu. Należy też pić dużo wody, żeby przepłukiwać z gardła wirusy i bakterie. 

Czy są skuteczne leki na świńską grypę? Czy są dostępne w Polsce?

Tak, wirus jest wrażliwy na leki przeciwgrypowe tj. oseltamiwir i zanamiwir, oba zarejestrowane i dostępne w Polsce. Te leki, jeśli są podane najpóźniej w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów, są najbardziej skuteczne.

Czy szczepionki przeciw grypie sezonowej mogą uodpornić na wirusa świńskiej
grypy?

Teoretycznie jest możliwe że przynajmniej częściowo ta szczepionka będzie chronić, ale musimy poczekać na wyniki badań. Wiadomo już jednak, ze grypa sezonowa jest groźniejsza niż inne odmiany. Dlatego warto się szczepić. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły