poradnik_ rehabilitacja_covid

i

Autor: Krajowa Izba Fizjoterapeutów

WYZDROWIAŁEŚ? Nie jesteś już chory na COVID-19? ROZPOCZNIJ (samo)REHABILITACJĘ

2020-11-10 15:30

A do tego przyda się ten poradnik. Co prawda autorzy ze Światowej Organizacji Zdrowia napisali go dla osób, które przeszły przez COVID-19, ale z rad zawartych w broszurze mogą skorzystać także ozdrowieńcy z innych chorób układu oddechowego. Warto ściągnąć i wydrukować „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”.

Oczywiście broszurka (26 stron) jest po polsku. Przetłumaczono ją z angielskiego wydania z czerwca br. („Support for rehabilitation self-management after COVID-19-related illness”) i dostosowano do naszych realiów wysiłkiem Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Izba wypuściła w Polskę 10 tys. sztuk takiej broszury. Można jej szukać po Polsce, ale łatwiej i szybciej będzie ją ściągnąć z tego miejsca lub z tego i wydrukować. „Osoby, które odbyły leczenie szpitalne często doświadczają uczucia duszności. Utrata sił i spadek kondycji towarzyszące pogorszeniu stanu zdrowia, jak również sama choroba, mogą nasilić występowanie duszności. Brak tchu może wywołać uczucie niepokoju, co dodatkowo pogarsza funkcje oddechowe organizmu. Zachowanie spokoju oraz zapoznanie się z technikami postępowania w przypadku duszności pozwolą złagodzić dolegliwości” - czytamy w jednej z porad.

Broszurka przynosi nie tylko opisy zestawy ćwiczeń dla pocovidowców, ale także infografiki ukazujące przejrzyście co i jak należy wykonywać, by się dobrze i skutecznie rehabilitować po przebytej chorobie. Takie ćwiczenia, jak każde, wymagają od rehabilitującego się wysiłku. Wysiłek po przebytej chorobie dróg oddechowych? Spokojnie. „Pamiętaj, że uczucie braku tchu jest czymś naturalnym w trakcie aktywności fizycznej - nie jest szkodliwe lub niebezpieczne. Stopniowe budowanie kondycji pomoże Ci ograniczyć uczucie duszności. Aby poprawić swoją kondycję, powinieneś/powinnaś odczuwać umiarkowany lub niemal ciężki brak tchu podczas wykonywania ćwiczeń”. Autorzy broszurki radzą, co należy czynić, gdy ma się problemy z oddychaniem, z głosem, z wahaniami nastroju itd. I oczywiście przedstawiają zestaw ćwiczeń fizycznych, które należy wykonywać po opuszczeniu szpitala.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły