e-skierowanie_zdrowie_informatyka

i

Autor: NFZ

Za pół roku nie będzie PAPIEROWYCH SKIEROWAŃ. NFZ promuje NOWOCZESNOŚĆ

2020-07-17 17:03

Do 8 stycznia 2021 r. lekarze mogą wystawiać skierowania do specjalistów i badań zarówno na papierze, jak i w wersji elektronicznej. E-recepta przyjęła się na dobre. NFZ promuje w lipcu (a może i później również) placówki wystawiające e-skierowania.

NFZ premiuje lekarzy rodzinnych wystawiających e-skierowania oraz lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, którzy będą przyjmować i wystawiać niezbędne w procesie leczenia e-skierowania. Do 1 lipca w 4 tys. placówek POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) i AOS (ambulatoryjnej opieki specjalistycznej) wystawiono ponad 280 tys. e-skierowań dla blisko 210 tys. pacjentów. By e-skierowań było jeszcze więcej, a papierowych mniej, NFZ premiuje finansowo POZ-y i AOS-y. Pierwsze, w których mają 5 tys. zadeklarowanych pacjentów i 90 proc. wystawianych e-skierowań mogą „liczyć miesięcznie na dodatkowe środki w kwocie od 3,5 do 4,4 tys. zł”. Do 30 tys. zł w lipcu może otrzymać placówka AOS, w której jest 15 poradni specjalistycznych, udzielono w niej „świadczeń na kwotę ok. 835 tys. zł”. Warunkiem do uzyskania takiej premii jest „rejestrowanie pacjentów z e-skierowaniem (współczynnik na poziomie 20 proc.) oraz wystawianie e-skierowań podczas 30 proc. porad”.

Nie jest źle, ale koordynator informatyzacji ochrony zdrowia, Centrum e-Zdrowia, chciałby, aby e-skierowania jeszcze bardziej zyskiwały na popularności. Postęp jest widoczny. W maju wystawiono 24 tys. e-skierowań, w czerwcu już 64 tys. Po finansowym dopingu (z poprawką na wakacyjny sezon) w lipcu winno być wystawionych jeszcze więcej e-skierowań, z pewnością ponad 100 tys. Zaletą e-skierowania jest możliwość uzyskania go w trakcie e-wizyty, a następnie zapisania się na świadczenie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z poradnią telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod i swój nr PESEL. Najwięcej e-skierowań wystawiono w woj. śląskim (32 tys.), dolnośląskim (28 tys.), mazowieckim (18 tys.) i małopolskim (15 tys.). 

Największą dynamikę wzrostu zaobserwowano w woj. kujawsko-pomorskim. W czerwcu br. wystawiono tam sześć razy więcej e-skierowań w porównaniu z majem 2020 – informuje Centrum e-Zdrowia. Najmłodszy lekarz, który wystawił e-skierowanie ma 25 lat, a najstarszy 90. Najwięcej ich wystawiają lekarze w wieku od 51 do 60 lat. W czerwcu swoje pierwsze e-skierowanie wystawiło blisko 2 tys. lekarzy. Najwięcej e-skierowań wystawia się na świadczenia medyczne dotyczące chorób oka oraz chorób układu kostno-mięśniowego. E-skierowanie, obok e-recepty, stanowi jedną z kluczowych e-usług wdrażanych w ramach procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Pilotażowy program rozpoczął się 16 października 2018 r. Pierwsze e-skierowania wystawiane były na usługi medycyny sportowej oraz tomografii komputerowej.

Zmarł Andrzej Strzelecki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły