Szpital w Przemyśli pomaga wrócić do kondycji po chorobie. Kto się kwalifikuje?

i

Autor: Carolina Medical Center

Zachęcają do rehabilitacji pocovidowej: MINISTER i znany AKTOR kina akcji

2021-04-06 17:30

Ozdrowieńcy czekają na listę placówek, które będą prowadzić rehabilitację pocovidową u tych, którzy doświadczają nadal pogorszenia funkcjonowania płuc, zmniejszenia wydolności fizycznej, powikłań neurologicznych, kardiologicznych itp. Świadczenia będą finansowane z funduszu przeciwdziałania COVID-19 – zapowiada Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nie wiadomo dokładnie, ile osób z tych ok. 2 mln, które przechorowały COVID-19 wymaga rehabilitacji. – Zależy na nam szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji postcovidowej – podkreślał mister zdrowia Adam Niedzielski, gdy w Wielki Piątek informował o wprowadzeniu programu rehabilitacji pocvidowej. – Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta.

W zależności od indywidualnych potrzeb, rehabilitacja będzie prowadzona min. przez 2 tygodnie, maks. - przez 6. W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in. kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, inhalacje indywidualne, treningi marszowe, balneoterapia – według indywidualnych wskazań, masaż – według indywidualnych wskazań, hydroterapia, fizykoterapia – według indywidualnych wskazań, treningi relaksacyjne, edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia, leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań, wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

Warto przy okazji przypomnieć, że staraniem Krajowej Izby Fizjoterapeutów, we współpracy z WHO Europa i Ministerstwem Zdrowia, od miesiąca funkcjonuje onlinowy poradnik samodzielnej rehabilitacji pocovidowej. Oprócz materiałów pisemnych eksperci przygotowali trzy instruktażowe filmy, w których porad udzielają: znany aktor polskiego kina akcji – Mirosław Zbrojewicz oraz Katarzyna Zielińska-Jaworska, aktorka znana z ról w popularnych serialach. Teraz wcielają się w nowe role. Jak w nich wypadli? Warto zobaczyć trzy poradnikowe filmiki z ich udziałem. – Eksperci naszej Izby stworzyli program fizjoterapii dla osób, które przeszły zakażenie. Apelujemy, żeby korzystać ze wskazówek ekspertów i z ich bezpośredniej pomocy. Na własną rękę możemy sobie zrobić krzywdę, np. korzystając z różnych form tlenoterapii czy treningu, który jest niedostosowany do stanu po chorobie. Zachęcamy do konsultacji z fizjoterapeutą, który po pierwsze oceni nasz stan i po drugie dobierze właściwą aktywność fizyczną – radzi pocovidowym pacjentom dr hab. n.med. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

– Poradnik „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia po zakażeniu COVID-19. Zebrane w nim informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Należy oczywiście pamiętać, że nie zastąpią one indywidualnie dobranego programu ćwiczeń. Dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą –- przypomina Weronika Krzepkowska, fizjoterapeutka. Akcja Izby może być uzupełnieniem rehabilitacji pocovidowej, którą będzie prowadził NFZ.

Poradnik „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia po zakażeniu COVID-19. Zebrane w nim informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Należy oczywiście pamiętać, że nie zastąpią one indywidualnie dobranego programu ćwiczeń. Dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą –- przypomina Weronika Krzepkowska, fizjoterapeutka. Akcja Izby może być uzupełnieniem rehabilitacji pocovidowej, którą będzie prowadził NFZ.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły