Ci ostatni od września szczepią, w aptekach, przeciw grypie. Za usługę pacjent nie płaci, bo ten ciężar wzięło na siebie państwo. To 21,83 zł zł za każde podanie szczepionki. Polska zarezerwowała 3 mln dawek. – Pacjenci wciąż są w dużej mierze zaskoczeni możliwością wykonania szczepienia w aptece – nie kryje Paulina Front, farmaceutka, jedna z ambasadorek kampanii „Farmacja jest kobietą” (83 proc. osób z tytułem magistra farmacji to kobiety). W opinii Naczelnej Izby Lekarskiej zaangażowanie w proces farmaceutów/farmaceutek może przyczynić siędo wzrostu tzw. poziomu wyszczepialności przeciw grypie. W zeszłym sezonie grypowym wyniósł on ok. 7 proc. Bezpłatną szczepionkę otrzymają seniorzy w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. za preparat przysługuje natomiast dzieciom po ukończeniu 6. miesiąca życia, osobom chorującym przewlekle i z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 65. roku życia. W Polsce jest ok. 4 tys. punktów, w których można się zaszczepić przeciw grypie.
W aptekach można zaszczepić się także przeciw COVID-19. W jednym z 2 tys. punktów aptecznych. Od 16 września chętni mogą szczepić się drugą dawką przypominającą. Tylko chętnych jest znacznie mniej niżby się spodziewano. Wystawiono 5,8 mln nowych e-skierowań przez co grupa uprawnionych do przyjęcia następnego boostera wzrośnie do ok. 11 mln osób. Wg rządowego raportu (z 30 września) „dzienna liczba szczepień wyniosła 36 819”. Lekarze zauważają, że obecnie COVID-19 przebiega coraz bardziej łagodnie. – Upodabnia się do innych chorób grypopodobnych; współczynnik śmiertelności dla COVID-19 zbliża się do współczynnika śmiertelności z powodu ciężkiej grypy – wskazuje prof. Leszek Szenborn (Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu).
Jesienny sezon kaszlowy to nie tylko grypa, przeziębienia czy covid. To może być również krztusiec, choroba na którą można zachorować każdym wieku. W Polsce ponad połowa przypadków krztuśca dotyczy osób powyżej 15. roku życia, a najwyższa zapadalność w grupach wiekowych 15 - 19 oraz 60 - 64 lata. Jeśli przeciw grypie szczepi się do roku do 7 proc., to wskaźnik ten w przypadku szczepień przeciwkrztuściowych jest jeszcze mniejszy. Jak bardzo? Nie wiadomo. Nie ma danych. Szczepienia zalecane przeciwko krztuścowi znajdują się w Programie Szczepień Ochronnych. Rekomendowane są wszystkim osobom dorosłym (od 19. roku życia). Regularne szczepienia przeciwko krztuścowi zalecane są szczególnie personelowi medycznemu, kobietom w ciąży, osobom z otoczenia niemowląt oraz osobom starszym.
– W przypadku osób dorosłych jedynym sposobem by się uchronić przed zachorowaniem jest szczepienie powtarzane co 10 lat. Warto skorzystać z możliwości podania szczepionki przeciwko krztuścowi razem ze szczepieniem przeciwko grypie podczas jednej wizyty – radzi lek. med. Łukasz Durajski, wakcynolog Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, członek American Academy of Pediatrics (AAP). Problem w tym, że różnie może być z słuchaniem tych rad. Będą tacy, którzy nie zaszczepią się, acz mają ku temu wskazania, bo skoro w Polsce co roku na krztusiec choruje do 4 tys. osób…