Ból pleców - przyczyny. Co oznacza ból pleców?

i

Autor: Getty Images

Zamiast iniekcji dożylnej – zastrzyk podskórny. Ewolucja w leczeniu szpiczaka plazmocytowego

2021-07-10 9:46

To jeden z nowotworów układu krwiotwórczego. Dotyczy głównie osób starszych, po 60-tym roku życia, ale coraz częściej diagnozuje się go również u dużo młodszych. Najbardziej charakterystycznym objawem szpiczaka jest ból kości, szczególnie kręgosłupa oraz przewlkełe zmęczenie i częste infekcje.

Pan Adam zachorował dwa lata temu, w wieku 35 lat. Kiedy z ogromnym bólem kręgosłupa trafił na SOR (bóle kostne to jeden z objawów tego nowotworu), nie podejrzewał, że to może być coś poważnego. I takich pacjentów przybywa. Właśnie szczególnie dla nich ważne jest, by terapie, jakie zostaną zastosowane, były jak najbardziej skuteczne i nie ograniczały ich aktywności. I takie już się pojawiły.

Nowa forma przeciwciała

Dziś w Europie zarejestrowanych jest kilkanaście terapii lekowych do stosowania w szpiczaku plazmocytowym. Do większości mają dostęp także polscy pacjenci, choć z ograniczeniami, głównie wynikającymi z uwarunkowań programów lekowych. Niektóre są dostępne dopiero w kolejnych liniach leczenia.

Szpiczak plazmocytowy to choroba o wielu obliczach, u każdego pacjenta może przebiegać inaczej, ale tym, co jest dla niej charakterystyczne, to nawrotowość, do której dochodzi po pierwszej linii leczenia. Punktem zwrotnym w leczeniu było pojawienie się przeciwciała monoklonalnego, daratumumabu, zaś kolejnym przełomem była nowa forma podania tego leku – już nie w postaci dożylnego wlewu, ale podskórnego zastrzyku.

ZOBACZ: Choroby przewlekłe : szpiczak, cukrzyca

Co jeść, aby uniknąć raka?

Już nie kilka godzin, ale 3–5 minut

- Postać podskórna ma wiele zalet nie tylko dla pacjenta, daje korzyści także personelowi medycznemu i całemu systemowi służby zdrowia – podkreśla prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Iniekcje dożylne wymagają kilkugodzinnego pobytu w szpitalu, czasem hospitalizacji, zwłaszcza kiedy pojawiają się odczyny alergiczne. Angażują więcej personelu. Podanie podskórne może odbywać się ambulatoryjnie, trwa od 3 do 5 minut, nie powoduje skutków ubocznych. To ogromny komfort dla pacjenta.

Na taką możliwość podawania leku czekają lekarze i pielęgniarki, przyznając, że dla nich to również większy komfort, bo w ten sposób oszczędzaliby czas, który mogliby przeznaczyć dla innych chorych.

- To ewolucja w leczeniu szpiczaka – mówią hematoonkolodzy. A pacjenci widzą w tym szansę na lepsze życie.

Sprawdź, czy twój kręgosłup jest w dobrej formie
Pytanie 1 z 11
Jesteś w ciąży, ale nadal jesteś czynna zawodowo i towarzysko

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły