Tomografia komputerowa płuc

i

Autor: Getty Images

Zapalenie płuc i przed epidemią zabijało tysiące chorujących

2021-08-30 16:54

Naukowcy z Korei Południowej nie dawno podali, że odkryli, dlaczego COVID-19 uszkadza płuca, prowadząc najczęściej do wywołania w nich stanów zapalnych. Lekarze pulmonolodzy przypominają, że przed epidemią co roku na pozaszpitalne zapalenie płuc zapadało w Polsce rocznie kilkaset tysięcy osób. Dla kilku tysięcy ta choroba kończyła się śmiercią. Wielu mogłoby żyć, gdyby było szczepionych przeciw pneumokokom.

Jeśli uszłoby czyjeś uwadze odkrycie naukowców (Korea Advanced Institute of Science and Technology), to przypominamy, że wykazali oni, że covidowe zapalenie płuc odpowiadają, poza SARS-CoV-2, tzw. makrofagi. To duże komórki odpornościowe regulujące w organizmie człowieka procesy zapalne wywoływane m.in. przez bakterie i wirusy. Makrofagi zwalczając wirusa uszkadzają płuca. Tyle o „covidowym” zapaleniu płuc. Nim nikt o nim nie słyszał, to – wg szacunków Światowej Organizacji Zdrowia – co roku w świecie na zapalenie płuc zapadało… 450 mln osób! Ok. 4 mln chorych umierało przez tę chorobę. Zapalenie płuc to choroba powszechna, dotykająca w Polsce 0,5–1 na 100 osób rocznie. W większości przypadków czynnikiem powodującym chorobę są bakterie. Gorzej, gdy są to pneumokoki (Streptococcus pneumoniae), bardzo odporne na działanie antybiotyków, przez co choroba jest ciężka w leczeniu.

Ten patogen odpowiada za dwie trzecie przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc (PZP). – Zapaleniu płuc, które wywołują pneumokoki, można bardzo skutecznie zapobiegać za pomocą szczepionek. Takie szczepienia wykonuje się tylko raz w życiu, więc tym bardziej warto to zrobić – podkreśla (agencji Newseria) pulmonolog prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Według danych GUS w 2018 r. (nowszych nie ma) zapalenie płuc było 4. najczęstszą przyczyną śmierci wśród starszych osób.

Agata Młynarska o swoich chorobach: Jestem w trakcie leczenia biologicznego

– Podstawowym czynnikiem ryzyka zakażenia i rozwoju pozaszpitalnego zapalenia płuc jest wiek. Dotyczy ono dzieci do piątego roku życia, które bardzo łatwo rozwijają zapalenie płuc, ale stosunkowo rzadko z tego powodu umierają. Drugą grupą są osoby 65+. Im osoba starsza, tym większe ryzyko zakażenia i ciężkiej postaci zapalenia płuc. Dość powiedzieć, że w populacji 85+ ryzyko śmierci z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc wynosi już prawie 50 proc. W rzeczywistości jednak ryzyko zaczyna rosnąć już po 50. roku życia – wyjaśnia prof. Antczak. Ekspert poleca szczepionki, jako skuteczną profilaktykę przeciw PZP. – Jedno z badań klinicznych dotyczących skuteczności szczepionki przeciw pneumokokom w grupie 65+ , przeprowadzone na grupie 85 tys. osób, udowodniło z całą pewnością, że takie szczepienie redukuje ryzyko PZP o połowę i zmniejsza ryzyko inwazyjnej choroby pneumokokowej aż o 75 procent…

Warto w tym miejscu wyjaśnić również czym różni się pozaszpitalne od szpitalnego zapalenia płuc. Gdy u pacjenta hospitalizowanego po 48 godzinach dojdzie do zapalenia płuc, klasyfikuje się je jako szpitalne. „Szpitalne zapalenia płuc należą do jednych z najczęstszych zakażeń występujących w warunkach szpitalnych, są drugim, co do częstości występowania zakażeniem (po zakażeniach układu moczowego) i pierwszą przyczyną zgonu w przebiegu zakażeń występujących w warunkach szpitalnych. Ocenia się, że występują u 5-10 chorych spośród 1000 hospitalizowanych, z rosnącą częstością u chorych leczących się przewlekle w szpitalach oraz u tych, u których stosuje się agresywniejsze formy leczenia (np. leczenie respiratorem). Ponad 20 proc. szpitalnych zapaleń płuc występuje u chorych przebywających w oddziałach intensywnej terapii – wyjaśniają pulmonolodzy w artykule „Szpitalne zapalenia płuc”.

Wracając do PZP i szczepionek. Problem w tym, że u nas nie są one refundowane, choć koszty leczenia z PZP wynoszą sto kilkadziesiąt milionów rocznie. Za szczepionkę przeciwko pneumokokom, w zależności od rodzaju, trzeba zapłacić do 300 zł. Streptococcus pneumonie (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) wywołują nie tylko PZP. Także zapalenia zatok, ucha środkowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły