Według badań przygotowanych przez IOŚ-PIB oraz SGGW, w ciągu roku w Polsce wyrzucanych jest ok. 5 ton jedzenia, z czego 3 tony są efektem decyzji dokonywanych na poziomie gospodarstw domowych. Wynika z tego, że co sekundę do kosza trafia 92 kg jedzenia. Jak wyliczają specjaliści, to jakbyśmy co chwilę wyrzucali 184 bochenki chleba. Zjawisko marnotrawienia jest obecne szczególnie przy okazji świąt, takich jak nadchodząca Wielkanoc. Zdarza się, że przygotowujemy zbyt dużo jedzenia w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania naszych gości.
Smaczne i odpowiedzialne planowanie
Skala marnotrawienia żywności jest ogromna, dlatego warto zaplanować tegoroczny, świąteczny stół tak, by zminimalizować to ryzyko. Na fakt ten zwraca uwagę firma Goodvalley, która proponuje by kupować mniej produktów ale lepszej jakości. Marka szczególną uwagę zwraca na mięso i wędliny.
Zobacz także: Zaczyna się sezon na kleszcze. Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?
„Dla nas, jako Goodvalley kluczowe kwestią są dwa aspekty: jakość produktów i wpływ na otoczenie. W tym przypadku nie uznajemy kompromisów. Sposób produkcji pozwolił nam na zaoferowanie produktów wysokiej jakości, jednocześnie pamiętając o środowisku. Dlatego uważamy, że lepiej jeść mniej mięsa, a jeśli już się na nie decydujemy wybierać tylko te najwyższej i sprawdzonej jakości. Ma to znaczenie nie tylko przy okazji świąt, ale także w codziennej diecie. Postarajmy się więc zaplanować Wielkanoc w sposób zrównoważony” – podkreśla Paweł Nowak, Prezes Goodvalley Polska
Narzędziem do walki ze zjawiskiem marnotrawienia żywności są m.in. postanowienia Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród nich są uregulowania związane ze zrównoważonym rolnictwem. Goodvalley od lat kompleksowo dba o cały proces wytwarzania mięsa według idei „od pola do stołu”. Firma dba o zwierzęta, prowadzi własne uprawy, stanowiące bazę do pasz, wykorzystuje odpady z upraw dla użyźniania pól lub jako paliwo do własnych biogazowni, a także ogranicza transport, materiały i zasoby, aby zmniejszyć zanieczyszczenie. Firma stara się minimalizować swój wpływ na środowisko, zachęca również do tego innych.
Źródło: materiały prasowe