Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje szczepienia przeciw HPV jako kluczowy czynnik w eliminowaniu nowotworu szyjki macicy. Schemat szczepienia zależy od szczepionki i wieku, w jakim podaje się pierwszą dawkę.
Schemat szczepienia
Szczepienie przeciw HPV jest realizowane za pomocą dwóch rodzajów szczepionek:
- Szczepionka 2-walentna – osobom w wieku 9-14 lat włącznie podaje się w dwóch dawkach w odstępie 5-13 miesięcy, a u osób od 15 r.ż. wzwyż – w trzech dawkach, czyli w odstępie miesiąca od pierwszej dawki, a następnie po 6 miesiącach;
- Szczepionka 9-walnetna – osobom w wieku 9-14 lat włącznie podaje się w dwóch dawkach (drugą podaje się 5-13 miesięcy po pierwszej dawce) lub trzech dawkach (po 2 miesiącach od pierwszej dawki i 6 miesiącach od drugiej dawki); w przypadku osób w wieku 15 lat i więcej – obowiązuje schemat trzydawkowy, czyli 0, 2 i 6 miesięcy.
Szczepionka nie zawiera ani wirusa, ani czipa
Warto zaznaczyć, że szczepienia przeciw HPV nie zawierają w swoim składzie wirusów, a cząstki wirusopodobne (to duża różnica!). Cząstki te zbudowane z białka wirusa uzyskanego w wyniku rekombinacji genetycznej. Oznacza to, że nie ma możliwości zakazić się HPV przy samym przyjęciu szczepionki.
Bezpieczeństwo i skuteczność potwierdzona badaniami
Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne. Tak jak w przypadku innych szczepień - u osoby zaszczepionej może wystąpić NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) tj. miejscowy ból, obrzęk, ból głowy, gorączka – objawy przypominające przeziębienie. Skuteczność szczepień potwierdzają badania. W jednym z badań klinicznych o nazwie PATRICIA, w którym udział wzięły młode, niezakażone kobiety, udowodniono, że 2-walentna szczepionka przeciw HPV nie tylko zapobiega zmianom przedrakowym CIN3 (zaawansowanej neoplazji śródnabłonkowej), ale także rakowi szyjki macicy w 100 proc.!