Maseczka

i

Autor: Terri Sharp / CC0 / pixabay.com

Żeby obywatele po wyborach się NIE POCHOROWALI. WYTYCZNE Ministerstwa Zdrowia

2020-06-25 19:26

W wyborach prezydenckich chodzi nie tylko o przyszłość Polski, ale także o to, by nie przybyło zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Prezentujemy poglądowy wzorzec zachowania się wyborcy oddającego głos tradycyjnie – w lokalu wyborczym do urny –opracowany na podstawie urzędowych zaleceń.

Szesnaście zasad zachowania się, opracowanych z Głównym Inspektorem Sanitarnym, opublikowało (25 czerwca) Ministerstwo Zdrowia. To zaczynamy! Do lokalu wchodzi się z zakrytymi ustami i nosem (maseczka, przyłbica lub inna osłona). Wejdze się, gdy będzie miejsce, bo wytyczne przewidują, że w lokalu, w tym samym czasie, na 4 m kw. powierzchni może być jeden wyborca. Nie należy więc dziwić się, gdy trzeba będzie stanąć w kolejce, zachowując bezpieczny, 2-metrowy dystans. Można wejść, wcześniej dezynfekując dłonie. Tę czynność można pominąć, gdy ma się nałożone rękawiczki. A co, gdy nie ma się maseczki i nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych? Komisja nie może takiego obywatela przegonić z lokalu. Zakładamy, że obywatelską powinność spełniać się będzie w poszanowaniu reżimu sanitarnego. W lokalu dalej należy zachować tzw. dystans społeczny. Wyborca podchodzi do stołu, za którym zasiada komisja wyborcza (zabezpieczona ścianą z pleksy). Uwaga: tym razem na stołach nie będzie tradycyjnego zielonego sukna (ani jakiegokolwiek innego). Z wiadomych powodów. Można być poproszonym o odsłonięcie twarzy, bo członkowie komisji (jednego od drugiego dzielić ma 1,5 m) mają prawo sprawdzić zgodność zdjęcia z dokumentu ze obliczem obywatela legitymującego dowodem osobistym, paszportem itp.

Wybory inne niż wszystkie. Reżim sanitarny na wyborach prezydenckich

Po spełnieniu tych formalności wyborca może przystąpić do postawienia krzyżyka przy nazwisku swojego kandydata. Pandemia nie wpłynęła na procedurę wybierania. W miejscach, w którym będzie się zaznaczało swój wybór, będą długopisy. Wytyczne zezwalają na używanie prywatnych długopisów, piór flamastrów itp. Członkowie komisji proszą nawet, by przychodzić ze swoimi pisakami. I nie ma im się co dziwić, bo lokal wyborczy (w tym i „służbowe” długopisy) będzie co jakiś czas dezynfekowany. Zacytujmy: „W każdym lokalu wyborczym należy zapewnić wymianę powietrza poprzez wietrzenie przestrzeni przed przystąpieniem do pracy obwodowej komisji wyborczej i co najmniej raz na godzinę, przez co najmniej 10 minut (wymiana powietrza nie przerywa głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej)”. A ponadto „Jeżeli ze względów bezpieczeństwa drzwi nie mogą być otwarte, klamki/ uchwyty i powierzchnie, które mogą być dotykane, powinny być regularnie dezynfekowane nie częściej, niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania (nie przerywa to głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej)”. W wyborach, jakich dotychczas nie było, członkowie obwodowych komisji wyborczych będą wyposażani w: jednorazowe rękawice ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne oraz przyłbice.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły