ZESPÓŁ PECTUS gra w rytmie… arytmii

i

Autor: Materiały Prasowe

ZESPÓŁ PECTUS gra w rytmie… arytmii

2020-10-01 0:00

Jeden z najbardziej popularnych zespołów muzycznych w Polsce skomponował utwór, mówiący o migotaniu przedsionków. Grupa PECTUS przygotowała tekst i nieszablonowy teledysk, by zwrócić uwagę Polaków na najczęstszą arytmię serca i jedną z głównych przyczyn udaru mózgu. Premiera klipu odbędzie się 29. września z okazji obchodów Światowego Dnia Serca 2020. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „STOP UDAROM”, pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

„Niech serce i mózg w jednym grają rytmie…” – migotanie przedsionków grozi udarem mózgu

W utworze i wideoklipie PECTUS w nieszablonowy sposób opowiada o migotaniu przedsionków i związanym z nim ryzykiem udaru mózgu.

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z bezpośredniej zależności między migotaniem przedsionków serca  a udarem mózgu. Szybka i nieregularna praca przedsionków zmniejsza wydajność pompowania krwi do komór w sercu. Ze względu na zastój krwi w przedsionku serca mogą tworzyć się skrzepliny. Mogą one następnie wydostać się z przedsionka i przemieszczać się z prądem krwi, zatykając naczynia krwionośne w mózgu i w tej sposób prowadzić do niedokrwiennego udaru mózgu.wyjaśnia prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca i Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru, w porównaniu do grupy osób bez migotania przedsionków. Udary związane z migotaniem przedsionków stanowią 15-20% wszystkich udarów mózgu i charakteryzują się szczególnie ciężkim przebiegiem i prowadzą do ciężkiej niepełnosprawności, a połowa pacjentów z udarem mózgu związanym z migotaniem przedsionków umiera w pierwszym roku od wystąpienia udaru.

„Kołatanie, migotanie….” – jak rozpoznać migotanie przedsionków?

„Kołatanie, migotanie” te słowa powtarza grupa PECTUS w refrenie najnowszego klipu, by jak najwięcej osób zapamiętało jakie mogą być objawy migotania przedsionków. Należą do nich: szybkie i nieregularne bicie serca, kołatanie serca (palpitacje), uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nadmierne pocenie się oraz nudności, duszność, a także uczucie zmęczenia, czy osłabienie wydolności fizycznej. Ich pojawienie się jest sygnałem, że należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Rozpoznanie migotania przedsionków jest szczególnie ważne zwłaszcza u osób, które ukończyły już 65. rok życia oraz u tych, które są obciążone dodatkowymi chorobami jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, albo przebyły już udar mózgu lub przejściowy epizod niedokrwienny. Również większe ryzyko mają osoby, które mają miażdżycę i to nie tylko naczyń mózgowych, ale też naczyń wieńcowych w sercu, czy miażdżycę tętnic kończyn dolnych, utrudniającą chodzenie.

„Badaj swój puls i poczuj ten luz” – udarowi mózgu można zapobiegać

Można powiedzieć, że decyzję o skomponowaniu tego niekonwencjonalnego utworu „podjęliśmy sercem”. Wyznajemy zasadę, że muzyka powinna mieć przesłanie, zmieniać świat, wpływać na ludzi. Bardzo chcielibyśmy, by nasz nowy klip przyciągnął uwagę jak największej grupy odbiorców i sprowokował do pomyślenia o kwestiach ważnych dla  zdrowia naszego i naszych bliskich. - mówi Tomasz Szczepanik, wokalista i lider zespołu PECTUS.Podczas prac nad utworem dowiedzieliśmy się m.in., że proste badanie tętna, które możemy sami przeprowadzić, może pomóc wykryć arytmię serca. Postanowiliśmy zaśpiewać „badaj swój puls i poczuj ten luz”, a w teledysku także zaznaczyć, że w prosty sposób możemy samodzielnie sprawdzić, czy rytm naszego serca jest prawidłowy. Mamy nadzieję, że dzięki temu utworowi, wiele osób usłyszy, że kontrolowanie migotania przedsionków może uratować życie.

Prof. P. Mitkowski przypomina: Kiedy odczujemy objawy migotania przedsionków powinniśmy się skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu. Podstawą zapobiegania wystąpienia udaru mózgu jest leczenie lekami przeciwkrzepliwymi, czyli takimi, które zmniejszają krzepliwość krwi. One powodują, że ryzyko wytworzenia się skrzepliny i zamknięcia przez nią tętnicy w mózgu jest znacząco niższe.

„Powiedz to sobie, powiedz to wszystkim… STOP UDAROM!”

Profilaktyka chorób serca i mózgu polega na wprowadzeniu długoterminowych zmian stylu życia. Należą do nich m.in.: redukcja nadmiernej masy ciała, wybieranie zdrowej żywności, zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny, dbanie o stałą aktywność fizyczną, a także regularne monitorowanie stanu zdrowia (szczególnie ciśnienia tętniczego i pulsu) oraz stosowanie zaleconych przez lekarza leków. 

Utwór pt. „Kołatanie, migotanie - w rytmie arytmii. STOP UDAROM”, autorstwa grupy PECTUS,  to jedno z wielu działań w ramach największej i najdłużej trwającej kampanii społecznej poświęconej udarowi mózgu - „STOP UDAROM”. Piosenkę powstałą w ramach akcji wraz ze specjalnie nagranym wideo od 29. września można zobaczyć na oficjalnym kanale YT zespołu PECTUS, stronie internetowej www.stopudarom.pl oraz  na kanałach społecznościowych partnerów kampanii STOP UDAROM.

Instrukcja samodzielnego badania tętna:

Chcą zbadać tętno, najlepiej położyć drugi, trzeci i czwarty palec w niewielkim wgłębieniu na wewnętrznej stronie przedramienia (blisko kciuka), tam gdzie przebiega tętnica promieniowa. Siła ucisku powinna być niewielka wtedy puls wyczujemy pod palcami. Należy policzyć uderzenia w ciągu 30 sekund. Tę liczbę pomnożyć przez 2 i wówczas uzyskamy pomiar uderzeń „na minutę”.

Prawidłowe tętno powinno być regularne i mieć częstość 60-80 uderzeń na minutę. Jeżeli np. tętno zazwyczaj wynosiło ok. 65/min, a w kolejnym pomiarze wystąpi tętno niemiarowe o częstości 100 uderzeń na minutę, można podejrzewać wystąpienie arytmii, np. migotania przedsionków

Kampania „STOP UDAROM” została zainaugurowana w 2012 roku. Jej celem jest budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu oraz ograniczania jego medycznych i społecznych skutków. Każdego roku w ramach kampanii, prowadzone są różnego rodzaju działania edukacyjne w zakresie czynników ryzyka, profilaktyki i rozpoznawania objawów udaru mózgu oraz podejmowania skutecznej interwencji w razie jego wystąpienia. Inicjatorem kampanii jest Firma Boehringer Ingelheim, a partnerami Fundacja Udaru Mózgu i Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie! Patronem honorowym kampanii jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Więcej informacji na www.stopudarom.pl

ZESPÓŁ PECTUS gra w rytmie… arytmii

i

Autor: Materiały Prasowe Link: https://stopudarom.pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły