Szałwia lekarska
Jej liście działają przeciwbakteryjnie, ściągająco i przeciwpotnie. Naparem z szałwii płucze się usta w stanach zapalnych błony śluzowej oraz łagodzi się nim zapalenie gardła. Przy nadmiernym poceniu się oraz w przy stanach zapalnych żołądka lub jelit pije się napar z szałwii. Spłukuje się nim części ciała objęte wysypką lub innymi chorobami skóry. Stosuje się go także przy infekcjach intymnych. Kąpiele z dodatkiem naparu z szałwii łagodzą stany zapalne skóry, zapobiegają nadmiernej potliwości stóp, dłoni i pach, zmniejszają obrzęki, a dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym przyspieszają gojenie drobnych ran. Kompres z naparu szałwiowego zmniejsza ból jęczmienia na powiece, a olejek szałwiowy jest lekiem na opryszczkę.
Lipa drobnolistna
Wysuszone kwiatostany lipy działają napotnie. Herbata z lipy obniża stany podgorączkowe, których przyczyną jest przeziębienie. Łagodzi też kaszel i drapanie w gardle. Działanie lipy wzmacnia czarny bez, ponieważ dobroczynne składniki obu roślin uzupełniają się. Herbata z lipy zmniejsza napięcie mięśni gładkich żołądka i jelit, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, zwiększa przepływ żółci do dwunastnicy, pomagając przy łagodnych problemach żołądkowych i trawiennych. Działa też moczopędnie, dzięki czemu można z jej pomocą złagodzić napięcie przy kłopotach zdrowotnych związanych z układem moczowym. Napar z lipy uspokaja w stanach napięcia i stresu. Herbatka z lipy usypia po dniu pełnym pośpiechu i nerwów. Okłady doskonale nadają się na podrażnioną skórę. Lipa ściąga skórę i zmniejsza pory, przemywanie nią twarzy służy cerze tłustej. Płukanki do włosów zamykają ich łuski, sprawiając, że matowe włosy nabierają połysku.
Melisa lekarska
Napar z liści melisy działa uspokajająco i przeciwskurczowo. Pije się go w stanach pobudzenia nerwowego i bezsenności oraz przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.
Mięta pieprzowa
Liść mięty pieprzowej pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych i enzymów wątroby, a jednocześnie działa rozkurczowo. Wykazuje także właściwości przeciwbakteryjne. Napar z mięty pieprzowej zaleca się w stanach kurczowych żołądka i jelit oraz pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. Skutecznie leczy zaburzenia trawienia.
Dziurawiec zwyczajny
Ziele dziurawca działa ściągająco, przeciwzapalnie oraz rozkurczowo. W stanach zapalnych żołądka i jelit, a także przy skurczach dróg żółciowych pije się napar z dziurawca. Używa się go także do okładów na trudno gojące się rany, oparzenia i odmrożenia.
Koper włoski
Napar z kopru włoskiego pija się przy lekkich zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, nieżycie dróg oddechowych, a także jako środek mlekopędny dla matek karmiących.
Fiołek trójbarwny zwany bratkiem polnym
Ziele bratka wzmaga przemianę materii. Herbata z bratka zalecana jest przede wszystkim w schorzeniach skóry na tle zaburzeń przemiany materii (trądzik młodzieńczy, wyprysk, liszaj rumieniowaty).
Rumianek polny
Koszyczek rumianku działa przeciwzapalnie na błony śluzowe i skórę – należy nim przemywać skórę i płukać usta. Poza tym działa przeciwzapalnie na żołądek i jelita. Przy bakteryjnych schorzeniach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych stosuje się płukanie jego naparem.
Skrzyp polny
Ziele skrzypu działa moczopędnie i przeciwkrwotocznie, uszczelniając ściany naczyń krwionośnych. Zawiera rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, która wzmaga procesy metaboliczne, utrzymuje dobrą elastyczność i odporność naskórka na wnikanie bakterii. Poza tym krzemionka zwiększa elastyczność błon śluzowych żołądka i jelit oraz tkanki łącznej skóry. Napar ze skrzypu polnego stosuje się głównie w schorzeniach dróg moczowych – w ich stanach zapalnych i zakażeniach bakteryjnych. Leczy również obrzęki pourazowe, wzmacnia paznokcie i włosy.
Świetlik lekarski
Działa przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo. Napary ze świetlika stosuje się niemal wyłącznie na oczy, spojówki i brzegi powiek. Są wskazane przy stanach zapalnych spojówek i brzegów powiek, likwidują tzw „piasek” w oczach niewyspanych i zmęczonych. Także oczy alergików, łzawiące i piekące, koją okłady z wystudzonego naparu świetlika lekarskiego.