POchP – choroba, która odbiera oddech

i

Autor: materiały prasowe PO/GTV/17/0486

Kaszel, kłopoty z oddychaniem? To nie starość, to może być POChP!

2021-11-17 10:00

Dla dwóch milionów osób w Polsce, w tym i tych, które niekoniecznie jeszcze wiedzą, że mają POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – te zasady powinny być niczym dekalog dla chrześcijanina. Nie zaszkodzi, by również nie chorujący na POChP wzięli je sobie do serca. Najlepiej w całości. Zachęca do tego, nie tylko w Światowym Dniu POChP, kampania “Płuca Polski”. Ta choroba jest nieuleczalna, ale można spowolnić jej rozwój. Trzeba tylko przestrzegać kilku zasad.

W 2007 r. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oszacowała, że choroba ta dotknęła 210 mln ludzi. Obecnie choruje na nią 354 mln osób. Do 2030 r. będzie trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. PChOP dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku, spośród których większość stanowią mężczyźni, choć chorych kobiet przybywa. Dotyka najczęściej narażonych na wieloletnie działanie dymu tytoniowego, szkodliwe gazy i pyły. Aż 90 proc. chorujących paliło nałogowo tytoń. Rozwód z uzależnieniem jest jednym z głównych elementów leczenia w tej grupie pacjenckiej, bo spowalnia rozwój choroby. Tę chorobę leczy się farmakologicznie. Istotnym wsparciem w terapii są regularna aktywność fizyczna i szczepienia. Choć sama jej nazwa wskazuje, jaki jest jej charakter, to jej objawy można skutecznie kontrolować i spowolnić jej postęp. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

– Niestety wielu pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero, gdy nieprzemijające dolegliwości, przede wszystkim problemy z oddychaniem i kaszel, znacząco pogarszają ich komfort życia. Często objawy te zrzucają na karb swojego wieku. Kiedy rozmawiam z nimi, przyznają, że sądzili, iż szybkie męczenie się czy problemy z oddychaniem wynikają z upływu lat, pogarszającej się kondycji fizycznej albo problemów z sercem. Wiem, że objawy POChP są niespecyficzne i na początku mogą nie budzić niepokoju pacjenta. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby podkreślać konieczność konsultacji z lekarzem nawet w przypadku błahych, w naszym odczuciu, objawów. Kluczowe jest też wykonanie badania spirometrycznego. Światowy Dzień POChP jest bardzo dobrą okazją, aby o tym przypomnieć – podkreśła prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W Bydgoszczy stanęły wielkie płuca

Jakież to zasady promuje kampania “Płuca Polski”? A takie... Nr 1: zażywaj leki zgodnie z zaleceniem lekarza. Nr 2: zachowaj regularną aktywność fizyczną dostosowaną do swoich możliwości oraz wykonuj ćwiczenia oddechowe. Nr 3: stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę. Nr 4: nie pal papierosów i unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Nr 5: regularnie konsultuj się z lekarzem. Nr 6: chroń się przed infekcjami i przyjmuj szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, grypie i pneumokokom. Nr 7: dbaj o odpoczynek i wysypianie się. Chorzy na POChP wiedzą już, do czego może ona doprowadzić. Narażeni na nią powinni wiedzieć, że wiąże się nie tylko (jak łatwo się domyśleć) z trudnościami w oddychaniu, dysfunkcjami układu oddechowego.

POChP oddziałuje niekorzystnie także na inne narządy i układy organizmu, mogąc przyczynić się do wystąpienia m.in.: zaniku mięśni szkieletowych, niedożywienia, a także chorób serca, osteoporozy czy anemii. Co więcej, może przyczynić się także do rozwoju depresji, cukrzycy oraz zespołu metabolicznego. Niezwykle istotna jest także wczesna diagnoza. Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym wcześniej można rozpocząć leczenie, które spowalnia jej dalszy postęp, poprawiając jednocześnie jakość życia. Po więcej informacji o kampanii „Płuca Polski” odsyłamy do jej strony internetowej. Polecamy dla zainteresowanych także spotkanie live (na facebookowej stronie stronie kampanii Płuca Polski na Facebooku) z prof. Antczakiem. Będzie można pytać, ekspert będzie odpowiadał online.

Sonda
Jak dbasz o swoją formę?
zasady życia z POChP

i

Autor: Płuca Polski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły