Przyczyn problemów ze snem może być wiele. A ich ustalenie zwykle bywa trudne. Mogą być spowodowane chorobami, ale też stylem życia. Zaburzeniom snu sprzyja alkohol, mocna kawa i herbata wypite wieczorem, spanie w niewietrzonym pomieszczeniu, hałas czy zażywanie niektórych leków, np. przeciwbólowych, przeciwgrypowych oraz preparatów zawierających efedrynę lub teofilinę.
Jedną z przyczyn bezsenności są niedobory melatoniny, hormonu produkowanego przez szyszynkę, czyli gruczoł dokrewny znajdujący się w mózgu. Wraz z wyraźną redukcją melatoniny w organizmie zaczyna również brakować witaminy B6. Warto więc, w przypadku problemów z bezsennością, ją zażywać. Melatonina ma odpowiadać za regulację dobowego cyklu snu i czuwania oraz zegara biologicznego. Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do zwapnienia szyszynki. Dlatego osoby po "80" mają problemy ze snem, często sypiają w dzień i budzą się wcześnie rano.
Aby sen przyszedł szybko, warto:
- wieczorem jeść tylko lekkostrawne posiłki
- unikać wieczorem mocnej herbaty, kawy, coli
- wietrzyć przed snem sypialnię
- zmniejszyć w sypialni ogrzewanie
- zadbać o odpowiednie materace i pościel z naturalnych materiałów
- wypić odprężającą herbatkę i posłuchać wyciszającej muzyki
Zapamiętaj!
Korzystnie na sen działa wszystko, co przyczynia się do psychicznego odprężenia. Trzeba umieć się rozluźniać, by uspokoić się wewnętrznie.
Uwaga!
Jeśli problemy ze snem narastają, należy zasygnalizować to lekarzowi. Może to być bowiem sygnał poważniejszej choroby.