zrozumieć covid_raport

i

Autor: PAN

Zrozumiałeś COVID-19? Jeśli nie, przeczytaj ULTRA CIEKAWY RAPORT

2020-09-17 17:52

Od grudnia 2020 r. 7 września br. ukazało się 55 932 naukowe publikacje dotyczące epidemii koronawirusa. W lipcu br. przybyło 12 972 publikacji, czyli każdego dnia tego miesiąca publikowano 418 nowych prac naukowych poświęconych COVID-19 lub SARS-CoV-2 – wyliczyli członkowie interdyscyplinarnego zespołu doradczego COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. I do tych publikacji dołączyli raport własnego autorstwa” „Zrozumieć COVID-19”.

Jeszcze dużo wody upłynie w najdłuższych rzekach świata, nim uda się zgłębić w szczegółach istotę globalnego wydarzenia znanego jako pandemia SARS-CoV-2/COVID-19. Jednak pomocnym dla Polaków (szczególnie dla nie będących lekarzami, biologami itp.) może być ten raport. Radzimy go przeczytać. To tylko 95 stron zapisanych przystępnym językiem, a jednocześnie pełnym treści. Cóż takiego można dowiedzieć się z tej analizy? Proponujemy zacząć lekturę od… końca. A to dlatego, że tam autorzy opracowania podają polskie covid-kalendarium i takież globalne. Po tym, gdy sobie już przypomnimy, co, gdzie i kiedy, łatwiej będzie „Zrozumieć COVID-19”. „Tym opracowaniem chcemy zwrócić dyskurs społeczny na racjonalne tory. Pokazujemy jak reaguje nauka na sytuację pandemii i jak rodzi się coraz to głębsze zrozumienie nowego zjawiska, jakim jest epidemia COVID-19. Wskazujemy, że za każdym z naukowych stwierdzeń stoją rzetelne badania, które są udokumentowane publikacjami naukowymi w uznanych pismach naukowych. Wskazujemy też, że w sytuacji gwałtownego postępu badań, wiele poglądów naukowych jest rewidowanych, i że jest to zjawisko prawidłowe i naturalne” - tak autorzy raportu wyjaśniają powody, które skłoniły ich do jego stworzenia.

Na UTP w Bydgoszczy stworzyli respirator. Ma pomóc w walce z Covid-19

Piszą nie tylko o tym, co było, ale także prognozują, co może się wydarzyć. „Jeśli nie uda się wprowadzić powszechnego stosowania się do zaleceń sanitarnych, trzeba będzie się uciec do ponownego zamrożenia gospodarki i życia społecznego (lockdown). Koszty tego rozwiązania będą olbrzymie dla obywateli i państwa. Dlatego należy uczynić wszystko co możliwe, abyśmy mogli poprzestać na powszechnym, konsekwentnym, empatycznym i solidarnym stosowaniu się do zaleceń sanitarnych ogłaszanych przez właściwe służby państwowe”. I przypominają (w dużej części raport jest jednym wielkim przypomnieniem tego, o czym już wielu z nas zapomniało), że 7 mln obywateli Polski ma 65 i więcej lat, a 90 proc. z tej grupy wiekowej cierpi na co najmniej jedną chorobę przewlekłą. Ponadto osoby młodsze też są naznaczone takimi chorobami. „To dla tej licznej grupy naszych rodaków zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 i wywiązanie się choroby COVID-19 jest z reguły poważnym niebezpieczeństwem” - przestrzegają naukowcy. Radzimy zapisać sobie na trwałe raport „Zrozumieć COVID-19”. To się czyta!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły