życie_samobójstwa

i

Autor: PTS

Życie to problemy. Nie TRZEBA ODBIERAĆ sobie życia, ale rozwiązywać PROBLEMY

2020-09-10 16:31

W świecie co 40 sekund ktoś kończy z sobą. W przygniatającej większości nie z powodów filozoficznych, ale wskutek depresji i różnego rodzaju załamań nerwowych. W Polsce w 2019 r. odnotowano 11 961 zamachów samobójczych. 5255 osób nie udało się uratować przed śmiercią. 10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Ile jest podjętych prób samobójczych, tego nie wiadomo. Zasadniczo do statystyk wpisuje się te, w których, kogoś w porę odratowano, najczęściej z pomocą ratowników medycznych i lekarzy. W smutnej światowej statystyce samobójstw Polska plasuje się na początki drugiej dziesiątki, ale – co jest bardzo smutne i jest powodem do zastanowienia się na przyczynami tego stanu – zajmujemy 2. miejsce w liczbie samobójstw popełnionych przez młodzież. W Polsce samobójstwa są drugą – po wypadkach – przyczyną zgonów wśród dzieci i młodzieży. Dlaczego młodzi, starsi i najstarsi targają się na swoje życie? Co nim kieruje? Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników tworzących SUS (suicydogenny układ sytuacyjny) potęgowany, u niektórych ludzi przez OSS (osobnicze skłonności samobójcze).

Polska aktorka wyskoczyła przez okno. Groby znanych polskich samobójców l (Nie)zapomniani

Zapobieganiu samobójstwom i analizie dokonanych zamachów samobójczych zajmuje się suicydologia. Suicydolodzy ze Światowej Organizacji Zdrowia podają, że: • samobójstwa stanowią drugą przyczynę zgonów w grupie wiekowej 15–29, • mężczyźni popełniają samobójstwa częściej niż kobiety, • kobiety częściej podejmują próby samobójcze niż mężczyźni, • w krajach bogatszych najwięcej samobójców jest w grupie wiekowej 50 lat i więcej, natomiast w krajach rozwijających się przeważająca część samobójstw dotyczy osób z młodszych grupach wiekowych.

Dużą grupę osób popełniających samobójstwo stanowią chorzy na depresję. WHO określa ją mianem epidemii XXI wieku. Na całym świecie z jej powodu cierpi ok. 350 mln ludzi, z czego w Polsce – około 1,5 mln. Wiele osób może być niezdiagnozowanych, bo nie wszyscy widzą potrzebę wizyty u specjalisty. WHO prognozuje, że do 2030 r. depresja stanie się pierwszą, najczęściej występującą chorobą psychiczną. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom wszedł do kalendarza, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom i Światowej Organizacji Zdrowia, w 2003 r. Ma przybliżyć problem społeczeństwom i promować rozmowę z potencjalnymi samobójcami, jak zasadniczą metodę odwiedzenia ich od myśli samobójczych. W wielu przypadkach to się udało, w wielu nie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły