Dwudniowe obchody rozpoczną się biegiem sztafetowym na dystansie 1960 metrów - nawiązującym do roku obrony Domu Katolickiego.
Na deptaku będzie można zobaczyć wystawę historyczną, a w bibliotece Norwida odbędzie się konferencja naukowa. Będą projekcje filmu, wystawy oraz widowisko plenerowe przygotowane przez Lubuski Teatr.
- Miasto przygotowuje logistycznie plan, tak aby wszyscy goście mieli komfort oglądania przedstawienia plenerowego i by z należytymi honorami wręczyć odznaczenia. Przygotujemy również dzień wcześniej, 27 maja informację w postaci filmu we wszystkich sołectwach i dla mieszkańców Zielonej Góry - mówi wiceprezydent miasta Wioleta Haręźlak.
Jak podkreśla wicewojewoda lubuski Robert Paluch, warto wracać do historii Winnego Grodu.
- To jest nasza tożsamość, to jest tożsamość tego regionu. W ówczesnej Zielonej Górze, liczącej wtedy czterdzieści kilka tysięcy mieszkańców, pięć tysięcy mieszkańców wyszło z pracy, wyszło na ulice i powiedziało "nie". Za to spotkały ich ogromne represje. 333 zatrzymania, prawie 200 aresztowań, najwyższe wyroki pięcioletniego bezwzględnego pozbawienia wolności - mówi Robert Paluch.
Obchody 57. Rocznicy Obrony Domu Katolickiego zaplanowano na 27 i 28 maja.