Czy warto zostać pielęgniarką?

i

Autor: mat. prasowe

Czy warto zostać pielęgniarką?

2020-03-19 6:00

Znalezienie dobrej pracy może nie być wcale trudne. Wystarczy tylko posiadać odpowiednie kwalifikacje. Ciekawe oferty pracy można znaleźć choćby na portalu Pracuj.pl. Warto zauważyć, że obecnie jest bardzo duży deficyt w zawodzie pielęgniarek i pielęgniarzy. Coraz mniej osób decyduje się na taką pracę. Ale warto pamiętać, że taka praca wiąże się nie tylko z prestiżem, ale i relatywnie dobrymi zarobkami. Zatem czy warto zostać pielęgniarką?

Jak zostać pielęgniarką?

Na samym początku warto wiedzieć, że aby zostać pielęgniarką nie wystarczy już szkoła medyczna policealna. Jeszcze kilka dekad temu, aby móc pracować w tym zawodzie wystarczyło tylko ukończyć liceum medyczne, a znalezienie pracy nadal było łatwe. Jednak takie rozwiązanie miało też wiele wad. Otóż osoby pracujące w tym zawodzie, tak naprawdę fachu uczyły się dopiero podejmując pracę, a i zarobki były bardzo niskie. Wraz ze zmianami nastąpiły także większe wymagania. Pensja znacząco wzrosła, a przy tym aby móc pracować w tym zawodzie konieczne jest ukończenie studiów pielęgniarskich, licencjackich. Jednocześnie pielęgniarki, które ukończyły tylko licea medyczne nie mogły zajmować wyższych stanowisk, chyba, że zdecydowały się na studia. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że aby pracować jako pielęgniarka anestezjologiczna niezbędne są ukończenie studiów magisterskich, a ponadto podyplomowych.

Zarobki nie tak niskie, jak się wydaje?

Obecnie pensja pielęgniarki średnio wynosi 3500 zł, czy to jest mało? Pewnie rzecz gustu. Nie mniej można powiedzieć, że znacznie wzrosła od lat 90-tych, gdzie wynosiła około 900 zł. Nie mniej od pielęgniarek wymaga się sporej wiedzy medycznej, zatem można wręcz rzec, że muszą cięgle się dokształcać.

Czy warto zostać pielęgniarką?

i

Autor: mat. prasowe

Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby pracować w tym zawodzie?

Praca pielęgniarki nie jest łatwa, tak naprawdę nie każdy może się jej podjąć. Poza oczywiście wiedzą i realnymi umiejętnościami koniecznie trzeba dysponować wysoką kulturą osobistą, choć czasami można odnieść wrażenie, że niektórym osobom jej brakuje. Kolejnym ważnym elementem jest podmiotowe traktowanie pacjentów i empatia. Trzeba także umieć pracować pod presją czasu oraz w stresie. A więc pielęgniarka powinna mieć mocną psychikę. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że nie wystarczy tylko ukończyć studiów, ale zdobywanie nowej wiedzy jest niezbędne przez cały okres kariery.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki